Złoty w bieżącym tygodniu powinien utrzymywać się w przedziale 4,13 - 4,18/19, z szansą na umiarkowaną aprecjację - oceniają eksperci. Na rynku długu spodziewają się dalszych wzrostów rentowności polskich obligacji skarbowych.
W minionym tygodniu złoty osłabił się zarówno w relacji do euro, jak i do dolara amerykańskiego. Zdaniem analityków Banku Millennium, bieżący tydzień może przynieść wzrost presji na aprecjację polskiej waluty.
"Po tym jak w minionym tygodniu spełniły się nasze oczekiwania, co do osłabienia złotego, w kolejnym tygodniu spodziewamy się niewielkiej presji na umocnienie polskiej waluty. Solidne fundamenty krajowej gospodarki będą tarczą, która powinna chronić złotego przed nadmierną deprecjacją i to pomimo niesprzyjającego bardziej ryzykownym aktywom środowiska zewnętrznego" - napisali w raporcie.
Z punktu widzenia analizy technicznej, EUR/PLN powinien w tym tygodniu poruszać się w przedziale 4,13 - 4,18/19.
"Po wyznaczeniu nowego minimum spadków przy 4,13, kurs EUR/PLN wrócił na wyższe poziomy nad 4,16. Oporem dla zwyżki będzie 4,1770 (...), choć bardziej prawdopodobne jest dotarcie do okolic 4,18-4,19, gdzie para powinna napotkać już na skuteczny opór. Solidnym wsparciem w krótkim terminie będzie naszym zdaniem wspomniane minimum przy 4,13" - napisali w raporcie analitycy Raiffeisen Polbanku.
W kwestii krótkoterminowych perspektyw dla polskiego rynku dłużnego, zarówno czynniki lokalne jak i zewnętrzne przemawiają za wzrostami dochodowości SPW.
"Długoterminowy dług pozostanie pod dominującym wpływem czynników zewnętrznych, które w naszej ocenie przemawiać będą za kontynuacją umiarkowanych wzrostów dochodowości 10-latki. Mimo, iż sytuacja gospodarcza oraz realizacja potrzeb pożyczkowych wspiera wycenę SPW, to dynamiczne wzrosty rentowności odnotowane na rynkach bazowych sprawiają, że polski dług może tracić na wartości" - uważają analitycy Banku Millennium.
W opinii analityków BZ WBK, w tym tygodniu inwestorzy na lokalnym rynku długu będą skoncentrowani na konferencji Rady Polityki Pieniężnej (środa, godz. 16.00) oraz aukcji obligacji (czwartek).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.