Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Wojskowe psy w sztolni
23 września 2023
Dwie wieże, czyli szansa na pamiątkę po kopalni
23 września 2023
Ku czci męczenników
23 września 2023
Zielony Ład stał się zielonym chaosem - uważa Izabela Kloc
20 września 2023
OZE musi zaprzyjaźnić się z węglem
19 września 2023
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
1 lutego 2018 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Dawid Salamądry

Azjatyckie banki chcą zarabiać na węglu

Azjaci są jednak ludźmi bardzo praktycznymi, więc jeśli widzą zysk w budowie nowych kopalń lub elektrowni węglowych, to banki ochoczo w nie zainwestują, nie oglądając się na ideologiczne trendy
fot: Krystian Krawczyk

Rzeka Qiantang Jiang w południowo-wschodnich Chinach słynie z pewnego nietypowego zjawiska, które turyści mogą podziwiać co roku każdego osiemnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego. Najprawdopodobniej w związku z działaniem ziemskiego satelity, na wodzie Qiantang Jiang można oglądać niezwykłą falę pływową, która z 10 metrami wysokości przypomina tsunami. Jej niezwykłość polega dodatkowo na tym, że fala płynie... pod prąd.

Podobnie rzecz ma się ostatnio w tym regionie w różnych tematach węglowych.

Tysiące turystów, którzy każdego roku przybywają nad Qiantang Jiang, obserwują różne rodzaje takich nietypowych fal: jedne powstają, gdy dwie fale, nadchodzące z innych kierunków, uderzają w wał rzeczny, a potem razem płyną do przodu. Inne tworzą się, gdy fale uderzające w brzeg rzeki zawracają, a płynąc „do tyłu” zachowują nawet po kilka metrów wysokości. Eksperci tłumaczą, że taki fenomen powstaje, gdy przednia krawędź nadchodzącego przypływu tworzy falę przemieszczającą się rzeką w kierunku przeciwnym do jej prądu. By taka rzadko spotykana fala powstała, przypływ, zanim trafi do rzeki, musi przejść przez specyficzny „lejek” - np. z szerokiej zatoki do wąskiej rzeki. Zjawisko jest tak atrakcyjne dla oka, jak i niebezpieczne, a w przeszłości zdarzały się przypadki, gdy większa od spodziewanej „odwrócona fala” przedzierała się przez zapory antypowodziowe i zalewała widzów, z których wielu lądowało później w szpitalach z poważnymi obrażeniami.

Pod prąd globalnej polityce idą również Chiny, które oficjalnie popierały embargo nałożone przez ONZ na Koreę Północną. Władze ChRL zadeklarowały jeszcze w poprzednim roku, że wstrzymają się z importem koreańskiego węgla, a w kwietniu lokalny urząd celny nakazał rodzimym firmom handlującym węglem zwrot surowca, który na transportowcach przypłynął do chińskich portów na Morzu Żółtym z Namp’o (więcej na ten temat pisałem w Punkcie Widzenia w czerwcu). Teraz jednak światło dzienne ujrzały szpiegowskie zdjęcia satelitarne autorstwa amerykańskiej CIA, pokazujące chińskie masowce, dokujące w portach koreańskich i ładujące na pokład węgiel wyfedrowany w kopalniach reżimu Kim Dzong Una. Surowiec był następnie transportowany do Wietnamu i Rosji lub przeładowywany na inne statki, cumujące na wodach eksterytorialnych (łącznie władze USA naliczyły 6 należących do chińskich spółek statków praktykujących taki proceder).

Statki wpływające na wody terytorialne Korei Północnej wyłączały swoje nadajniki identyfikacyjne i włączały je tuż po ich opuszczeniu, nie może więc być mowy o działaniu nieumyślnym. Władze w Pekinie odpowiedziały na zarzuty o łamaniu embarga informując, że kraj całkowicie wspiera i utrzymuje blokadę północnokoreańskiego reżimu, a przeciwko spółkom odpowiedzialnym za ten proceder zostało już wszczęte śledztwo. Jak na ironię, zdjęcia i informacje o węglowej wymianie handlowej pomiędzy Chinami a Koreą Północną wyszły na jaw raptem kilka dni po tym, jak prezydent Donald Trump pochwalił Chiny za wspieranie Stanów Zjednoczonych w sankcjach przeciwko dyktaturze Kima i oskarżył o zdradę Organizacji Narodów Zjednoczonych, która nałożyła na KRLD embargo na eksport węgla, rud żelaza i ołowiu, gazu, tekstyliów, owoców morza oraz zabroniła zatrudniania pracowników posługujących się koreańskimi paszportami.

Strona 1 z 2
1
2

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (8) pokaż wszystkie
 • Robert Wereszycki (weres) 2 lutego 2018 22:30:41
  Profile Avatar

  Panie Dawidzie napisał Pan, że jeśli mam coś do dodania to mogę do Pana wysłać majla nie miałem nic do dodania, więc nic nie napisałem:) Nie jest moją winą, że opublikowany artykuł zawiera błędy merytoryczne, ani jest moją winą, że konsekwentnie ignoruje Pan te wielkie megatrendy jakimi są stopniowe odchodzenie od węgla oraz spadek kosztów wytwarzania energii z oze, które już dziś są tańsze niż energia z nowych bloków węglowych, a wkrótce będą tańsze od cen rynkowych. Tak, więc nie czepiam się kolejnych artykułów tylko daje innym czytelnikom wybór co popierają, czy energetykę węglową na którą realnie stawiają dziś np. Pakistan czy Wietnam czy też energetykę odnawialną która wygrywa cenowo na całym świecie. Z przykrością za to muszę stwierdzić, że to pańskie artykuły są czepianiem się, a to jakaś rysa na energewiende, a to coś tam w wielkiej brytanii, a to gdzieś na końcu świata suma kredytów udzielona przez kilka banków przez kilka lat prawie starczyłaby na 1 blok węglowy w Polsce. Komentuję Pana teksty ponieważ są interesujące i bardzo mnie cieszy, że są jeszcze ludzie, którzy nie popierają ślepo OZE tylko dodają do dyskusji własny punkt widzenia i zwracają uwagi na rzeczy o których portale wspierające OZE nie wspominają. Ale sympatia jaką darze Pana teksty nie może w żaden sposób zmienić faktu, że skupianie się na porażkach oze i sukcesach węgla sprawia, że Pana teksty nie pokazują pełnego obrazu, a obraz ten jest coraz bardziej niekorzystny dla węgla...

 • DS 2 lutego 2018 21:14:27
  Profile Avatar

  Nie ma żadnej sprzeczności w tym żeby Chińczycy byli pragmatykami a Chiny jako całość zachwywały się jak świnia na lsd. Mam wrażenie że pod każdym moim tekstem po prostu się Pan 'czepia', bo kiedy zaprosiłem Pana do dyskusji na mailu to już Pan odmówił, więc chyba czerpie Pan przyjemność nie z rozmowy a z publicznych zaczepek...

 • Robert Wereszycki (weres) 2 lutego 2018 18:19:11
  Profile Avatar

  Panie Dawidzie rozpoczęliśmy dyskusję od ,,w obu krajach panuje również podobne przeświadczenie o konieczności inwestowania w energetykę węglową (...) dlatego 3 banki singapurskie są MOCNO zaangażowane w jej finansowanie, a skończyliśmy na tym, że singapurczycy w 6 lat nie sfinansowali nawet równowartości 1 bloku węglowego w Polsce, a Chińczycy(którzy na początku dyskusji byli praktycznymi ludźmi) są jak świnia na LSD i jeśli akurat im się odwidzi obecny plan powolnego odchodzenia od węgla to też będą wspierać węgiel;)

 • DS 2 lutego 2018 15:08:43
  Profile Avatar

  Panie Robercie, prawda jest taka że każdą dyskusję na temat chińskich planów inwestycyjnych można sprowadzić do cytatu z Chanosa, o tym że Chiny są jak 'świnia na LSD' - nigdy nie wiadomo w którą stronę pobiegnie :) i na tym chyba możemy zakończyć ten wątek

 • Robert Wereszycki (weres) 2 lutego 2018 12:36:17
  Profile Avatar

  Tekst dotyczył banków singapurskich, więc stwierdzam fakt, że banki singapurskie w 6 lat zainwestowały w inwestycje okołowęglowe( bo pożyczka na zakup portu, w którym m in. przeładowuje się węgiel nie jest typową inwestycją w węgiel) mniej niż będzie kosztował blok w ostrołęce. Jeżeli ma Pan ochotę podyskutować o bankach chińskich, to oczywiście możemy podyskutować np. o tym, że Chiny postanowiły, że nie powstaną bloki o mocy ponad 100 GW i dotyczy to również JUŻ rozpoczętych inwestycji. Tak, więc ci jak to Pan określił praktyczni ludzie uznali, że bardziej im się opłaca wstrzymać inwestycję na które już wydano pieniądze niż je kontynuować. Skoro więc Chińczycy postanowili zawiesić plany budowy bloków węglowych w 29 z 32 chińskich prowincji, zamykają stare bloki węglowe, a obecnie istniejące pracują średnio przez mniej niż 4200 godzin rocznie, to widać wyraźnie, że w chinach pozycja węgla jest coraz gorsza w porównaniu do planów sprzed kilku lat. Jednocześnie ma Pan rację, że Chińczycy budują elektrownie węglowe na całym świecie pytanie tylko dlaczego Polska czy jakikolwiek inny kraj na świecie ma być frajerem i kupować od chin coś czego nawet chińczycy nie chcą? Zachęcam również do zapoznania się z prognozami dotyczącymi zapotrzebowania na węgiel z roku 2009 i 2017:

 • DS 2 lutego 2018 11:57:13
  Profile Avatar

  Zaplanowane 90 mld tylko na zagraniczne ma się rozumieć :)

 • DS 2 lutego 2018 10:00:39
  Profile Avatar

  Panie Robercie, bardzo Pana proszę, niech Pan za każdym razem zanim popełni jakiś komentarz pod moim tekstem sprawdzi źródła :) 2.3 mld odnosi się tylko do tych trzech banków. Jeśli chodzi o Chiny in total, to w latach 2004-2015 wydali ok. 70 mld na węglowe inwestycje zagraniczne i ok. 300 mld na krajowe, a jeśli chodzi o zaplanowane, to w 2015 oszacowano je na ok. 90 mld USD. Ciut więcej niż jedna Ostrołęka ;) Pozdrawiam i życzę miłego weekendu

 • Robert wereszycki weres 1 lutego 2018 21:00:08
  Profile Avatar

  Pomijajac klamstwa zawarte w tym artykule jak np. 160 mln dolarow zostalo wydane na zakup portu w australii, a nie jego rozbudowe czy tez ze wspomniane pozyczki mialy miejsce od 2012 roku czyli w ciagu ostatnich 6 lat to warto zauwazyc ze te 2.3 mld dolarow to mniej niz jedna z ofert na budowe elektrowni w ostrolece. Tak, wiec zgadzajac sie z teza ze azjaci to bardzo praktyczni ludzie warto pamietac ze ci praktyczni ludzie w 6 uznalj ze na calgm swiecie warto zainwestowac w wegiel rownowartosc kosztow budowy kilkuset mw bloki w polsce.

 • MOTLK
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ostatnie pożegnanie górników z Pniówka
22 września 2023
16178 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]