Dawny dom gościnny Friedenshütte będzie pałacem ślubów w Rudzie Śląskiej. Miasto podpisało umowę na remont kamienicy przy ul. Niedurnego 73, tzw. Florianki. Renowacja obejmie m.in. wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji oraz dobudowę windy. Koszt inwestycji to 7,8 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na połowę 2019 r.
- Chcemy stworzyć w Rudzie Śląskiej reprezentacyjne miejsce, w którym pary będą mogły zawrzeć związek małżeński, i w którym będziemy mogli przyjmować przybyłych do miasta gości. Na miejscu będzie też kawiarnia – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Przyszły pałac ślubów składa się z czterech kondygnacji. Na parterze znajdzie się sala konferencyjna oraz restauracja, na piętrze zlokalizowane zostaną 3 apartamenty wraz z drugą salką konferencyjną, zaś poddasze przeznaczone zostanie na pomieszczenia biurowe. W piwnicy, tak jak do tej pory, goście będą mogli skorzystać z szatni. Tam znajdzie się również kawiarnia.
- Renowacja zakłada wymianę pokrycia dachowego, remont elewacji, wykonanie izolacji ścian przyziemia, a także wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Do budynku doprowadzona zostanie sieć gazowa. Remont zakłada też odrestaurowanie zabytkowego wyposażenia kamienicy, w tym klatki schodowej – wymienia Janusz Garliński z Wydziału Inwestycji UM.
Aby budynek mógł pełnić funkcje publiczne, z myślą o osobach niepełnosprawnych, konieczne będzie też wybudowanie windy.
– Florianka jest obiektem wpisanym do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, stąd wszelkie rozwiązania techniczne i budowlane były konsultowane przez projektanta z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - tłumaczy Marta Lip–Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W ramach renowacji swój wygląd zmieni też ogród zlokalizowany przy willi. Planowane są m.in. nasadzenia kwiatów oraz wymiana starego i montaż nowego oświetlenia. Część ogrodu zostanie utwardzona tak, by w przyszłości można było stawiać namiot ślubny na wolnym powietrzu.
Budynek przy ul. Niedurnego 73 wzniesiony został w 1905 r. w stylu secesyjnym, jako dom gościnny huty żelaza Friedenshütte. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja wykonana z użyciem cegły glazurowanej w kolorze ciemnobrązowym, białym, niebieskim i żółtym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.