Nowatorskie rozwiązania w kopalni Budryk, podpisanie listu intencyjnego w sprawie realizacji programu Geo-Metan i zielona energia z JSW dla szkół to główne tematy najnowszego wydania Jastrzębskiego Węgla, gazety Grupy Kapitałowej JSW. A oto szczegóły:
Gazeta donosi, że inżynierowie z Budryka wraz z pracownikami PPG ROW-JAS udowodnili, że w szybie, w którym trwają prace zbrojeniowe, możliwy jest bezpieczny transport załogi nie tylko za pomocą tzw. kubła, ale specjalnie zaprojektowanym naczyniem do jazdy ludzi. To urządzenie zwiększyło bezpieczeństwo transportu.
Wchodzimy w Geo-Metan – w tym artykule przeczytamy, że 11 stycznia w Katowicach przedstawiciele zarządów spółek górniczych i energetycznych JSW, PGNiG, PGG i Tauron podpisali list intencyjny w sprawie współpracy między spółkami przy realizacji programu Geo–Metan. Współpraca pomoże zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego, zmniejszyć koszty wydobycia węgla i poprawić bezpieczeństwo górników pracujących pod ziemią.
Metan z JSW ogrzeje Szkołę Podstawową nr 16 w Jastrzębiu Zdroju. Istniejąca instalacja zostanie przystosowana tak, aby mogła być zasilana gazem. Najważniejsze prace zmierzające do uruchomienia instalacji grzewczej zostaną przeprowadzone podczas ferii zimowych.
W kierunku węgla koksowego – w tym tekście przeczytamy o tym, że w kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Knurów ukończono kolejny etap modernizacji zakładu przeróbczego, polegający na wybudowaniu nowego zagęszczacza lamelowego. Inwestycja zrealizowana została przed terminem i obecnie, po przeprowadzeniu prób ruchowych włączona została do eksploatacji. Głównym celem prowadzonych od paru lat zmian w technologii zakładu jest zwiększenie produkcji węgla koksowego.
Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej IX kadencji powołała nowego członka z wyboru załogi. Został nim Arkadiusz Wypych. Nowo wybrany członek RN jest pracownikiem kopalni Borynia-Zofiowka-Jastrzębie.
Jastrzębska Spółka Węglowa dogadała się z władzami Pawłowic w sprawie likwidacji szkód górniczych. Władze Spółki i gminy podpisały specjalne porozumienie. Zarząd JSW zadeklarował, że w okresie od 2018 do 2021 roku przeznaczy dodatkowe środki na naprawę szkód górniczych na terenie gminy Pawłowice.
Podczas spotkania, w którym udział wzięli pracownicy koksowni, członkowie zarządów JSW oraz JSW KOKS przedstawiono plan wybudowania na terenie koksowni bezpiecznego dla środowiska, innowacyjnego zakładu produkcji adsorbentów węglowych. W nowym zakładzie ma znaleźć pracę 100 z 180-cio osobowej załogi Koksowni Dębieńsko. Pracownicy otrzymali od prezesów JSW i JSW KOKS gwarancje zatrudnienia w koksowniach JSW KOKS oraz kopalniach i spółkach zależnych JSW.
Niezwykła siła charakteru – taki tytuł nosi artykuł o Szymonie Klimzie (kopalnia Pniówek), który 5 lat temu uległ poważnemu wypadkowi. Porusza się na wózku, ale to nie przeszkadza mu w uprawianiu sportów i to tych ekstremalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.