- Chcemy kreować i promować wizerunek górnictwa we wspólnym ujęciu i dzięki temu robić to lepiej, głośniej, mocniej i bardziej wyraziście - zapowiada dr inż. Paweł Bogacz z AGH, współtwórca Inicjatywy Górnictwo OK.
Dr inż. Bogacz podkreśla, że poczucie ważności branży jest powszechne w środowisku górniczym.
- Świadomość, jak ono jest potrzebne nie tylko ekonomicznie, ale również od strony społecznej, a także od strony kultury i tradycji wielu regionów. Wiemy o tym dokładnie, rozumiemy i potrafimy nazywać - mówi dr inż. Bogacz.
Wystarczy wyjechać kilkadziesiąt kilometrów dalej od kopalń, aby przekonać się, że wizerunek górnictwa słabnie.
W jaki sposób promować branżę?
- Naszym głównym zadaniem jest pokazywanie górnictwa bardzo dobrze na zewnątrz. Przede wszystkim tam, gdzie zapadają decyzje. Nie tylko centralnie, ale i na poziomie regionów i powiatów. Po drugie chcemy opierać się na faktach: jak najwięcej elementów związanych z branżą powinniśmy pokazywać w ujęciu liczbowym, inżynierskim. Po to, żeby ukazać rzeczywistość - tłumaczy dr inż. Paweł Bogacz.
Inicjatywa Górnictwo OK powstała wśród specjalistów, którzy merytorycznie zajmują się społeczną odpowiedzialnością biznesu i rozumieją branżę.
- Przez kilkanaście miesięcy wspólnego działania zbudowaliśmy platformę wymiany informacji oraz budowania własnych projektów. Parę razy pokazaliśmy się również w takich miejscach, gdzie o górnictwie mówiło się wcześniej źle. Mamy nadzieję, że teraz mówi się już lepiej. Docelowo chcielibyśmy, aby mówiono dobrze. Ale tak, jak powinno to wyglądać, czyli z perspektywy faktów, obrazujących rolę tej branży dla gospodarki i społeczeństwa - mówi dr inż. Paweł Bogacz.
x x x
Do Inicjatywy OK przystąpili przedstawiciele przedsiębiorstw górniczych, firm produkujących maszyny górnicze, uczelnie wyższe i firmy doradcze. Jej początek dało powstanie Grupy Wspólnych Inicjatyw Społecznych GÓRNICTWO OK w lutym 2016 r. Stało się to podczas obrad XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Inicjatorami była grupa specjalistów zajmujących się kwestiami społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. CSR) w firmach i instytucjach branży górniczej w Polsce. Ponad rok później, 12 kwietnia 2017 r., w rektoracie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podpisany został list intencyjny dotyczący Inicjatywie Górnictwo OK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Górnictwo na terenach zurbanizowanych nie było, nie jest i nie będzie OK. I niech się lepiej Kraków nie miesza do Śląska. Panie doktorze z AGH