To ewenement na skalę polskiego górnictwa. W ruchu Piast działa oddział szybowy, złożony m.in. z górników, posiadających uprawnienia do prac specjalistycznych na wysokościach. Jego załoga poradziła sobie już z niejednym skomplikowanym zadaniem.
Każdy szyb wymaga przeprowadzania cyklicznych przeglądów stanu technicznego i prac naprawczo-remontowych. Zwykle zakłady górnicze zatrudniają w tym celu specjalistyczne firmy zewnętrzne. Szkopuł w tym, że jest ich na rynku usług górniczych coraz mniej. Na Piaście się tym zbytnio nie martwią. Zadania specjalne w wyrobiskach pionowych wykonuje jeden z oddziałów macierzystych. Liczy 172 pracowników i w jego składzie jest kilka brygad szybowych.
- Nasz ruch posiada cztery szyby. Do każdego z nich przydzielona jest brygada remontowa. W sytuacjach awaryjnych jej pracownicy natychmiast wkraczają do akcji. Prócz tego wykonują zadania własne, których nie brakuje – wyjaśnia Rafał Jagoda, główny mechanik ds. urządzeń podstawowych.
W drugiej połowie ub.r. górnicy z oddziału szybowego wymienili liny nośne w trzech górniczych wyciągach szybowych. W sumie było to ponad 9 km lin. Roboty zostały przeprowadzone z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń, które są własnością kopalni.
Najważniejszym urządzeniem podczas wymiany lin nośnych jest winda frakcyjna. Kopalnia posiada windę EPR 650, przy pomocy której wymienia liny w górniczych wyciągach szybowych jednolinowych, dwulinowych i czterolinowych. EPR 650, wykorzystywana jest również do wymiany lin wyrównawczych stalowo-gumowych. Operacja taka zajmuje zwykle dwa dni i co najważniejsze – nie koliduje z procesem wydobycia. W każdym przypadku roboty wykonano zgodnie z założonym harmonogramem, a co najważniejsze bezpiecznie. Widać, że chęci do pracy im nie brakuje. Cechuje ich dokładność, precyzja i opanowanie. Wymiana dźwigarów konstrukcji zbrojenia i prowadników, zabudowa rurociągów w szybach, wymiana naczyń, skipów, klatek, przeciwciężarów, lin wyrównawczych i prowadniczych – to zadania, które wykonują górnicy „wysokościowcy” z Piasta. Warto również dodać, że bieruński zakład górniczy jest jednym z niewielu posiadających górniczy wyciąg szybowy o prowadzeniu linowym. Brygady wysokościowe mają więc pełne ręce roboty.
- Kogo zatrudniamy? Przede wszystkim osoby z predyspozycjami psychofizycznymi do pracy na wysokościach, które pozytywnie przeszły próby wysokościowe i badania psycho-techniczne. Zanim to jednak nastąpi, pilnie obserwujemy takiego kandydata. Okazuje się bowiem, że zaświadczenie z pieczątką lekarską to nie wszystko. Świadomość, że pod nogami ma się kilkusetmetrową przepaść, wywołuje często lęk, paraliżuje ciało. A to oznacza, że z takiej osoby trzeba niestety zrezygnować – zwraca uwagę Rafał Jagoda.
Nie są to czcze słowa. Spoglądając z dołu na pracę wysokościowców, samemu można dostać zawrotów głowy. Podziwu godne są zwłaszcza ich umiejętności poruszania się po elementach konstrukcyjnych szybu, np. w trakcie czyszczenia rynien szybowych. Codzienne przeglądy techniczne i naprawy wymagają od górnika wykonującego zadanie wyjścia z naczynia wyciągowego i swobodnego poruszania się po dźwigarach konstrukcji zbrojenia szybowego, naturalnie przy odpowiednim zabezpieczeniu.
- Ci ludzie są niezastąpieni. Bez nich kopalnia nie mogłaby fedrować. Utrzymywanie tej załogi ma również swoje uzasadnienie ekonomiczne. Koszt wymiany lin nośnych własnymi siłami to ok. 50 tys. zł i jest kilkukrotnie tańszy od wymiany wykonanej przez firmę zewnętrzną. Odpada nam również kwestia przeprowadzania niezbędnego przetargu i wyłaniania wykonawcy w sytuacjach awaryjnych – zwraca uwagę główny mechanik.
Zdecydowana większość załogi oddziału szybowego ruchu Piast posiada upoważnienia do wykonywania prac w szybach. Wśród nich są m.in. rewidenci, cieśle szybowi, sygnaliści, spawacze, ślusarze i maszyniści wyciągowi. Można śmiało powiedzieć: górnicza elita.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Elita haha a z Ziemowita szybowców brali bo Ci z Piasta nie potrafili ogarnąć się przy awarii skipu, ale nasi nie narzekali bo w sumie dziennie goraca zupka była i 2 godziny laby zamiast roboty.
Halemba rp2 Sam pracuje na takiej kopalni gdzie dziennie na wyjeździe tracę 20-40minut ale po przejściu na emeryturę pracownicy sądzą się od nadgodziny, u nas pozbyli się szybu bezpośrednio na poziom ,a teraz korzystamy z dwóch oprucz tego przewóz leży .
teraz to elita. ale jak piast miaŁ awariĘ jakiej nie byŁo w ostatnich 20 latach w polskim gÓrnictwie to media branŻowe nic nie pisaŁy. wstyd!!!! mogli by siĘ nie oŚmieszaĆ - zwŁaszcza publikujĄcy ten artykuŁ.
@Andrzej - nie wiem nie mam tego problemu. Ale moj post mial przekazac co innego. Chodzi o to ze szole jezdza puste - gora - dol. A taki sygnalista Cie nie wyda bo nie. I czekaj na wyjazd ktory ma byc o godzine x a jest o x+15min, bo 5min przed godzina x trzeba opuscic material. Do zelaza ich wszystkich na tydzien i sie dowiedza co to jest robota. Moze wtedy szole nie beda robic pustych przebiegow
Winda frykcyjna a nie 'frakcyjna' :)).
Źle założone szelki bezpieczenstwa, przy luźnej uprzęży upadek lanie kręgosłup, pozatym pytanie techniczne , skoro to elita to jak były wykonywane rewizję szybu że doszło do takiej awarii urządzeń wyciągowych ? Rewizja dzienna ?
Niech górnicy z Piasta wqezna sie za WYDOBYCIE!!
Olek - IDAC TWOIM TOKIEM ROZUMOWANIA TO NA EMERYTURE PO 25 LATACH POWINIEN ODEJSC NAWET LAZIENNY BO MALO ZARABIA A MOGLBY ROBIC W OCEANARIUM PRZY DELFINACH ZA 8 TYSIECY,,,,NA EMERYTURY PO 25 LATACH DOLU TYLKO DLA SCIAN I PRZODKOW ,,RESZTA IM DALEJ OD WYDOBYCIA I CIEZKIEJ PRACY WIEK WYDLUZANY O 5,10, LAT,,,,,I TYLE W TEMACIE
Zastęp ratowniczy do prac wysokościowych posiada również KWK Mysłowice-Wesoła.
Pewnie fachowości im nie brakuje. Po twarzach widać, że wiekowi chłopcy są. Uważam, że piszącego artykuł poniosła 'ułańska' fantazja. Każda kopalnia ma takich, albo i lepszych fachowców!!! Wolę to przemilczeć, nie takie rzeczy się robi... Zadbajcie o Wasze bezpieczeństwo, wszystkie uprzęże są źle ubrane (nie zgodnie z instrukcją). Trochę wstyd dla tych z dozoru, bo to oni powinni na to zwracać uwagę.
Halemba rp2-myslis że to takie łatwe przenieść się na ściany czy przodki? sam się staram uciec z oddziału pomocniczego ,mam więcej upr niż nie jeden ścianowiec i echo a to jest wielki błąd że trzyma sie ludzi na siłe na jakimś oddziele a wiadomo ,że kierownik cie nie puści choćbyś był ciemny bo nowego nie dostanie.
Zapraszamy na szyb II kopalni Piast tych przodkowcow i scianowcow ktorym sie wydaje ze w gornictwie licza sie tylko sciany i przodki . Awaria na Piascie pokazala co sa warci gornicy bez szybowcow pracujacych za 1900zl ! Teksty ze oni kontrolizuja a awaria wynikla . gdzie sa dyspozytorzy z ktorych ust plynelo 'jechac jechac '
Tacy mądrzy a ciekawe czym bys ten węgiel wyciągał jeden z drugim, ,,wiaderkami ´·
Sierpcu,myślisz że kopalnia to tylko ściany i przodki ? To powiedz kto by pracował w tych śmiesznych oddziałach pozaprzodkowych za 2500 jakby nie te 25lat? Na powierzchni za pracę na wysokości płacą od 4000 w górę ,kolega maluje słupy energetyczne i ma około 7tys miesięcznie także chyba byś ta berga co fedrujesz na taczkach wywozil pochylniami
to im sie urwalo sztuczne dno w szybie i rozwalilo 2 przedziaŁy skipowe elita pobyku
Elita ? Tych wladcow szybow bych wszystkich do scian i przodkow poslol na tydzien, co by sie pokory nauczyli.
Zwykłym tępym rylem może być każdy a szybowiec to jest kopalniana ELITA czy to się komuś podoba czy nie!
Nie przesadzanie z tym lansowaniem Piasta ostatnio? Czy ta elita kopalniana przypadkiem nie zaliczyła bardzo poważnej w skutkach wpadki ostatnimi czasy? Elita kopalń pracuje na froncie nie na szybie. Pozdrawiam
ha ha elita szczegolnie dozor i kalifaktorzy
najsmieszniejsze jest to ze ci na zdjeciu tez ida na emerytury po 25 latach pracy,,chociaz wegla na oczy nie widza,,na emerytury po 25 latach powinni przechodzic tylko ludzie ze scian i przodkow ,,czym dalej od tych miejsc wydluzyc wiek,,,
Górnicza elita??Oni mają z górnictwem tyle wspólnego co ja z lotami w kosmos !
Przez tą elitę Piast stał dwa tygodnie tak wyglądają kontrole i rewizję szybu podajcie ile kosztuje utrzymanie tej elity a nie koszt wymiany lin
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.