Eurozłoty może przebić poziom 4,19, jeżeli w piątek zaskoczą dane z USA. Wydźwięk protokołu z ostatniego posiedzenia EBC osłabia obligacje w kraju i na świecie. Potencjał do wzrostu rentowności krajowych SPW jest jednak ograniczony - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK.
- Ostatnie dni pokazują, że jest dość silna odwrotna korelacja eurozłotego z eurodolarem. Kiedy euro umacnia się do dolara, wtedy jest to szansa dla złotego, żeby trochę zyskać - powiedział PAP Biznes Sulewski.
- Dziś eurozłoty waha się koło 4,1750 i nie reaguje na ten wzrost eurodolara z 1,1940 na ponad 1,20. Już od jakiegoś czasu sygnalizowaliśmy, że potencjał do umocnienia złotego się wyczerpuje i to bym podtrzymał na najbliższe dni i tygodnie - dodał.
Zdaniem ekonomisty, w horyzoncie do końca tygodnia uwagę mogą zwracać dane z USA. W piątek o 14.30 opublikowane zostaną dane o inflacji konsumenckiej oraz o sprzedaży detalicznej w grudniu w USA.
- Gdyby jutrzejsza inflacja zaskoczyła w górę, byłby to jakiś impuls do umocnienia dolara, a to z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na złotego i inne waluty rynków wschodzących - powiedział Sulewski.
- Testowaliśmy już w tym tygodniu pierwszy opór dla eurozłotego na ok. 4,19. Sądzę, że moglibyśmy podjąć jeszcze jedną próbę przebicia tego poziomu, gdyby te dane z USA faktycznie zaskoczyły w górę - dodał.
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA EBC OSŁABIA OBLIGACJE
- Dziś obserwujemy spore wahania. Jeszcze rano rentowności na polskim rynku spadały, co mogło być wynikiem jeszcze bardziej gołębiej retoryki RPP na wczorajszej konferencji prasowej - powiedział Sulewski.
Zdaniem eksperta, spadki te zostały zniwelowane i po południu rentowności idą w górę, zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach bazowych.
- Wydaje się, że kluczowym czynnikiem, który osłabia obligacje w kraju i na świecie jest wydźwięk protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. Okazało się, że bank centralny zamierza już na początku tego roku, czyli na styczniowym posiedzeniu, dokonać ponownego przeglądu narzędzi których używa w celu luzowania polityki pieniężnej - powiedział ekonomista.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.