W katowickim Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów została otwarta instalacja wytwarzania paliwa alternatywnego ze śmieci. Paliwo z odpadów może być substytutem węgla w cementowniach i elektrociepłowniach.
Budowa instalacji, która trwała 14 miesięcy, kosztowała ponad 24,6 mln zł netto. Instalacja powstała w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, który jest częścią Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach.
W ramach zadania wykonane zostały roboty budowlane wraz z dostawą maszyn i urządzeń. Zainstalowane zostały urządzenia do mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów wielkogabarytowych i przemysłowych wraz z produkcją paliwa alternatywnego. W skład linii wchodzą m.in. suwnica z chwytakiem, wibracyjny podajnik dozujący, rozdrabniacz wstępny, separatory metali żelaznych i nieżelaznych, sito kaskadowe, separator powietrzny, rozdrabniacz końcowy, oraz system przenośników.
Jak powstaje paliwo ze śmieci? Zmieszane odpady komunalne przywożone są do hali przyjęć i zrzucane do olbrzymich bunkrów. Następnie za pomocą obrotowego chwytaka trafiają na przenośniki, którymi transportowane są do hali mechanicznego przetwarzania. Na początku procesu odpady są rozdrabniane, wydzielone zostają metale żelazne. Finalnym produktem całego procesu jest wytworzenie alternatywnego paliwa, które może być wykorzystywane jako substytut węgla w w cementowniach i elektrociepłowniach.
To kolejna inwestycja w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. W ostatnich latach oddano do użytku sortownię odpadów (2012 r.), kwaterę składowiska (2014 r.), instalację do stabilizacji odpadów biodegradowalnych i kompostowania odpadów zielonych (2016 r.), oraz punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych wraz z powierzchnią magazynową (2017 r.). Razem z oddaną właśnie instalację mechaniczną do przygotowania odpadów do biologicznego przetwarzania i produkcji paliwa alternatywnego nakłady inwestycyjne w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w ostatnich sześciu latach wyniosły ponad 120 mln zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Paliwo takie osiąga dobrą cenę - ale płaci za nie sprzedający a nie kupujący - czyli jeśli ktoś odbierze takie 'paliwo' - to 'wytwórca' mu płaci za to, że łaskawie odebrał... patrz google hasło zgok wydał 257 mln na zakład atrapę...