Poniedziałek, 8 stycznia, przynosi osłabienie polskiej waluty, w dalszej części tygodnia możliwa jest stabilizacja notowań eurozłotego. Krajowe SPW będą w tym tygodniu podążać za rynkami bazowymi - oceniają eksperci.
- Początek nowego tygodnia przynosi nam wyraźne osłabienie złotego w stosunku do euro. Złoty osłabia się, przynajmniej na razie, w najsilniejszym tempie od października. Tym samym kończy się bardzo dobra passa dla złotego, która trwała na przełomie 2017 i 2018 r. - powiedział Biznes Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.
- Mamy spore jak na ostatnie zmiany osłabienie złotego w relacji do euro. Jeszcze silniejsze jest ono np. w parze USD/PLN, bo tutaj sytuacja na rynku eurodolara nie sprzyja wycenie złotego. Tutaj kurs rośnie dziś o 4 gr - dodał.
Zdaniem eksperta, posiedzenie RPP nie przyniesie niczego nowego jeśli chodzi o pogląd Rady i nie wpłynie w istotny sposób na notowania złotego czy długu. Ten tydzień jest także jałowy jeżeli chodzi o publikacje danych makroekonomicznych.
- Dlatego wdaje się, że będzie realizowany scenariusz analizy technicznej. On mimo wszystko sugeruje, że możemy utrzymać się na tych obecnych poziomach choćby przez ten tydzień, czyli możemy wejść w stabilizację notowań eurozłotego - powiedział.
- Z punktu widzenia analizy technicznej dotarliśmy do kresu potencjału osłabienia złotego w relacji do euro - dodał.
RYNEK DŁUGU
- Złoty przestał się umacniać, przynajmniej na razie. Ma to odzwierciedlenie również w tym, co dzieje się na rynku obligacji w tej części regionu. Generalnie słabnie cały region i my wraz z nim. Choć trzeba przyznać, że my robimy to bardziej skutecznie niż inni, to znaczy osłabiamy się nieco silniej, ale też nieco silniej niż inni zyskiwaliśmy - powiedział Sutowicz.
Mirosław Budzicki, strateg rynku długu z PKO BP ocenia, że na krajowym rynku długu rentowności utrzymują się na niskich poziomach.
- Dziś rentowności istotnie nie odbiegały od poziomów z piątkowego zamknięcia. Są one na minimach, które zostały wyznaczone w ciągu ostatnich sesji. Od 4-5 sesji mamy trend spadkowy - powiedział Budzicki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.