CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 8378 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarło 101 osób; 76 773 chorych zmarło od początku pandemii; 2 998 891 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (1673), lubelskim (1485), podlaskim (755), 5863 łóżka zajęte przez pacjentów covidowych; 495 pacjentów podłączonych do respiratora; 253 059 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górniczy Różaniec
26 października 2021
Ponad 2 mld zł dla woj. śląskiego z Polskiego Ładu
25 października 2021
GIG z Izbą Pamięci poświęconą prof. Bolesławowi Krupińskiemu
25 października 2021
Pokojowa manifestacja Solidarności w Luksemburgu zakończona
22 października 2021
W piątek demonstracja Solidarności przed siedzibą TSUE w Luksemburgu
21 października 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
20 grudnia 2017 Portal gospodarka i ludzie : : autor: AMC

Zbiorowy układ pracy to konstytucja dla przedsiębiorstwa

Dominik Kolorz uważa, że jak jest dobra sytuacja ekonomiczna, to firmy powinny się dzielić z pracownikami
fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej NSZZ Solidarność podczas konferencji, która odbyła się 19 grudnia w Katowicach, w siedzibie  Solidarności  podkreślił, że układ zbiorowy pracy to powinna być swoista konstytucja dla przedsiębiorstwa.

- Mechanizm zapisany, święty zarówno dla jednej i drugiej strony. Negocjowany obecnie w PGG układ zbiorowy powinien zagwarantować pracownikom, że w przyszłym roku zarobią co najmniej tyle samo, ile w roku 2017. Wbrew upowszechnianym w ostatnich kilkunastu latach opiniom, układy zbiorowe nie są archaizmem, a w krajach Europy Zachodniej są bardzo często stosowane. Polska ma w tym zakresie sporo do zrobienia. Układów np. nie mają zatrudniające tysiące osób sieci handlowe - podkreślił Dominik Kolorz.

Jego zdaniem w trakcie reorganizacji spółek mamy do czynienia z dość kontrowersyjną kwestią. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownicy przejmowani przez inny podmiot gwarancję zachowania pewnych przywilejów, indywidualnych stosunków pracy mają tylko przez rok. Być może przyszła dzisiaj pora, aby się nad tym zastanowić, bo to budzi konflikty. Te zaś najlepiej załatwiać przy stole, a nie na ulicy.

- Jak jest dobra sytuacja ekonomiczna, to firmy powinny się dzielić z pracownikami. Tak dzieje się w polskiej fabryce Volkswagena, gdzie prawdopodobnie doczekamy się niedługo sytuacji, kiedy zarobki zrównają się z tymi w niemieckich fabrykach. Dzisiaj ta różnica to już jedynie ok. 20 proc. Tymczasem w górnictwie różnie to bywa - mówił.

Związkowiec uważa, że do tej pory podczas negocjacji z zarządami spółek nie było transparentności. Jego zdaniem strona pracodawcy starała się zazwyczaj „zakiwać” stronę związkową. Był kłopot z dotarciem do informacji, przez co przedstawiciele zalogi pracowali na niepełnych dokumentach. Kolorz ma nadzieję, że to się już teraz nie powtórzy.

- Warto powtarzać, iż w górnictwie nie ma przywilejów. Są tylko uprawnienia. Jedynie system emerytalny i możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach pracy jest tym, co powoduje, że ludzie jeszcze chcą pracować w kopalniach. Gdyby nie to, to musielibyśmy transporty po pracowników pod chińską granicę posyłać - stwierdził.

Dodał też, że nie jest dobrym rozwiązaniem, że rozmowy dotyczace przyszłości spółek prowadzone są w gronie kilkunastu, a w górnictwie bywa, że i w ponad 20 związków zawodowych.

- Te liczące kilka osób organizacje mają taki sam głos jak duże związki. Pewne normy w tym zakresie powinny być zmodyfikowane - mówi Kolorz.

 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 13
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (11) pokaż wszystkie
 • Hajer z Bielszowic 28 grudnia 2017 11:24:18
  Profile Avatar

  G1 zgadzam sie z Toba!!! Przodowy w przodku, ostatnio za strzalowego, takie same pieniadze ok3200 na reke!! To jest wyplata gornika za te zagrozenia, ciezka prace, odpowiedzialnosc za material wybuchowy? Dodatek za przodowego w PGG wynosi 8zl!! Nie 8zl do godziny tylko do dniowki!! haha smiech na sali, dodatek strzalowego wynosi 10zl do dniowki!! Co to sa w ogole za kwoty? W GORNICTWIE LUDZI TYLKO I WYLACZNIE TRZYMIE WCZESNIEJSZA EMERYTURA NIC WIECEJ! ZMIENILI BY WIEK ODEJSCIA NA EMERYTURE TO BYLO BY TO ROWNOZNACZNE Z ZAMKNIECIEM KOPALN!! NIKT BY ZA TAKIE PIENIADZE TAM NIE ZJECHAL!! I WY PREZESI, ZWIAZKOWCY I RESZTA TEJ PSEUDO KASTY DOBRZE O TYM WIECIE!!! Jak to jest ze w KWK Ruda ciagle nam sie powtarza ze jest to teraz jedna kopalnia, nawet jest jeden dyrektor, ale zwiazki maja biura na kazdym oddziale??? Tej mafi nikt nie umi ruszyc! Szczesc Boze prawdziwym gornikom, ciezko pracujacym i oby nowy rok byl lepszy !!!

 • Anty insoektor 24 grudnia 2017 07:21:22
  Profile Avatar

  A ja się zastanawiam po co aż tylu dyspozytorow na jednej zmianie? No i ci pseudonimów którzy z działów nie produkcyjnych takich jak IPP, EPI, TRP,EZ, ARP,IPI,OPA,EI. Przecież oni są nie potrzebni w tak dużej ilości

 • G1 23 grudnia 2017 23:24:20
  Profile Avatar

  Robia w ścianie (wnęki,rabunki,operator) nie zawsze wydobycie np przedwierty,zabezpieczenie stropu ogólnie ciężko harówka ci co robili albo robią to wiedzom o czym godom i mój zarobek czorne dniówki to 3200 na reka i nikt mi nie powie że za ta robota to dużo to coś tu je nie tak jak tak dalej pójdzie a weznnom jeszcze barbórka albo zwiekszom wiek na emerytura to się zwolniom i ida do biedry albo lidla tam tyla samo zarobia a byda na lufcie i nie beda musioł je ba ć jak niewolnik i robić za 2 albo 3 ludzi i jeszcze mi kto wypomni że jo tyla zarobia że mi się w łebie poprzewroco A związki to powinni za brama wy je b ać to możeby wtedy kapli bysie o co maja walczyć i w czyim interesie Szczęść Boże i lepszego następnego roku jak ten był.

 • Emeryt 20 grudnia 2017 21:37:23
  Profile Avatar

  Do On 40 i wywalic te pseudo bande zwiazkowcow 20 zwiazkow to jest chore,banda nierobow szychty dolowe zarobki wieksze od gornika zostawic dwa ZZ reszte na zielona trawka wyslac reszta co napisales to prawda MODERATOR PRZESTAC BLOKOWAC KOMENTARZE MAMY WOLNOSC SLOWA WSTYDZ SIE

 • Profile Avatar

  Moderator wyraziłem z kultura swoje zdanie ,więc dlaczego ograniczasz wolnośC słowa.

 • On40 20 grudnia 2017 18:11:32
  Profile Avatar

  Zarobki w górnictwie powinny iść wysoko w górę przywileje powinny zostać gdyż górnik pracuje narażając i niszcząc zdrowie w trudnych i ciężkich warunkach Jezeli będzie taka sytuacja że węgiel pójdzie ostro w dół to należy odciążyć górnictwo różnej maści podatkami. Obniżając pensję w czasie niskich cen węgla pracownicy się zaczną zwalniać tak jak teraz nikt nie będzie narażał życia i niszczył zdrowia za ochłapy. Szukacie oszczędności w górnictwie to należy zlikwidować zredukować stanowiska nie produktywne w biurach: czterech dypozytorów na każdej zmianie, nadsztygarów nie idzie zliczyć na każdej zmianie w tygodniu i w weekendy, dyrektorów, dyrektorek, czepią taką kasiore że się w głowie nie mieści a górnik w ścianie zarobi ochłapy Tzw pseudo ratownicy nic nie robią biorą wysokie dodatki i co trzy lata jubileusz to jest chore.

 • górnik 20 grudnia 2017 17:43:24
  Profile Avatar

  Układ zbiorowy to ściema. panie Kolorz gdzie deputaty ,14 ,13,.jak widzę związkowca to brzmi mi w uszach zdanie ,znowu nas ograli Miej pan honor i zrezygnuj z funkcji rozwiązując tą CAMORRĘ związkową.Górnicy już dawno stracili nadzieję że coś potraficie zyskać.Od kilkunastu lat odcinacie kuponiki od krwawych zdobyczy prawdziwych górników i związkowców z przed lat Kogo chcecie reprezentować w negocjacjach z pracodawcami ?Biura podróży?

 • @ 20 grudnia 2017 15:53:00
  Profile Avatar

  Cytat z wypowiedzi Kolegi Kolorza: ...nie jest dobrym rozwiązaniem, że rozmowy dotyczące przyszłości spółek prowadzone są w gronie kilkunastu, a w górnictwie bywa, że i ponad 20 związków zawodowych'... Może tu jest tzw. 'pies pogrzebany' ilość związków w GWK nie jest adekwatna do liczby zatrudnionych w tej branży. W RF. Niemiec dla górnictwa, energetyki i chemii jest tylko 1 (jeden) ZZ IGBCE, który pracuje polityczno-społecznie poza bramą zakładu. Na terenie zakładu (KWK) jest tylko dwóch Partnerów Dyrekcja (Pracodawca) i Rada Zakładowa (Pracobiorca). Wybierana na 4 letnią kadencję. Ponadzakładowy Układ Pracy obowiązuje dla wszystkich KWK (teraz już tylko 2 KWK). Pytania?

 • @ 20 grudnia 2017 15:23:27
  Profile Avatar

  Nie chodzi o to aby polscy Pracobiorcy zarabiali jak Pracobiorcy w RF. Niemiec. Nie będzie wyrównania 'w górę' tylko 'w dół' tzn. w RF. Niemiec 'Halt-Stop' a w Polsce powoli do obecnego tzw. zachodniego systemu. Jeżeli mówimy o dochodach (zarobkach) to zawsze podać czy mówimy o netto czy brutto. Bo w zależności o stanu rodzinnego, liczby dzieci etc. niemiecki Pracobiorca oddaje ok 40 - 50% dochodu na podatki i inne obowiązkowe składki (emerytura, kasa chorobowa etc.). Emerytura po 40 latach pracy jest niewiele wyższa niż minimalny dochód!!! Emerytury w GWK są wyższe co wynika z wyższych składek które płacili ubezpieczeni i Pracodawca.

 • Khw wieczorek 2015 20 grudnia 2017 14:41:35
  Profile Avatar

  Uklad zbiorowy jak Konstytucja ,wiec dawac od stycznia deputat w KHW tam go zawiesili na lata 2015-17 nikt niczego nie podpisywal,nikt ukladu zbiorowego nie wypowiedzial,nie myslcie ze to koniec,po nowym roku emeryci wam tego nie podarują Ci emeryci ktorzy poszli na emerytury w 2015-16 oni nie dostali rekompensaty,ale bedą kolejni gornicy ktorzy beda przechowywane dzic na emerytury....zmieniac zasady to mozecie nowo przyjętym nie nam bo to my sobie swoja ciezka pracą ten deputat wypracowalismy to karta gornika i uklad zbiorowy nam to GWARANTOWAŁ wstyd zeby kolejarze i baby z biur mialy deputat ,rekompensate,a ten co na to z.....l ciezko pod ziemia zostal z niczym Szczesc Boze emeryci gorszego sortu nie damy sie

 • rylątko 20 grudnia 2017 13:24:33
  Profile Avatar

  Ludzie jakie dobre zarobki wy porównujecie we volswagenie w Polsce a w Niemczech . Lepiej porównajcie poziom życia przy tych zarobkach i cenach . W Niemczech pracownik zarobi około 2000 euro i np. za litr benzyny płaci 1,5 euro a za butelkę piwa poniżej 1 euro . A w Polsce pracownik zarobi 2000 tyś złoty i za litr benzyny płaci 5 zł lub więcej a za butelkę dobrego piwa 3 zł Panie Kolorz i inni związkowcy jak tak dalej będziecie porównywać to nigdy nie osiągniemy poziomu życia jaki jest w Niemczech i innych krajach wysokorozwiniętych

 • QSSTX
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Stają kolejne elektrownie gazowe, zaczyna brakować wagonów do transportu węgla
26 października 2021
49130
Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przyjmowanie wniosków o skorzystanie z osłon socjalnych
22 października 2021
24756
Spółka węglowa z rekordowym przychodem, na zwałach pustki
25 października 2021
13454
W górnictwie brakuje młodej, wykwalifikowanej kadry
26 października 2021
12875
Jak trwoga, to do... węgla
24 października 2021
10039
Górnicy zainteresowani osłonami mają czas do 2 listopada
25 października 2021
8200
W kopalni Sośnica przyspieszają
24 października 2021
7028
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu