Ukazał się kolekcjonerski kalendarz Kopice-Koppitz 2017. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie na kampanię odrestaurowania niszczejącego mauzoleum oraz godnego pochówku rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Sprzedaż odbywa się przez stronę mauzoleumkopice.pl oraz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.
W 2017 r. staraniem osób, które zainicjowały kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów, zostało ono wpisane do rejestru zabytków. Po zebraniu środków na odrestaurowanie mauzoleum szczątki rodziny Schaffgotsch, spoczywające bezimiennie na placu kościelnym, powrócą do kaplicy grobowej.
Właściciele Kopic to Johanna Gryzik von Schomberg–Godulla i jej mąż Hans Ulrich Schaffgotsch. Ich biografie, dokonania zostały po wojnie zapomniane i wymazane z kart historii regionu, jak wszystko co na tak zwanych ziemiach odzyskanych określano mianem „poniemieckie” .
Joanna Gryzik, nazywana śląskim Kopciuszkkiem, to przybrana córka Karola Goduli, potentata węglowego, znanego przemysłowca. Ta jedna z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Europy wraz z mężem spoczęła w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki honorowego obywatela Grodkowa i jego żony zostały sprofanowane i wyrzucone z grobowca przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dopiero w latach 70. resztki zwłok właścicieli Kopic zostały pochowane w skromnej mogile z opisem Familia Schaffgotsch.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.