Trwają konsultacje społeczne przygotowanego w Ministerstwie Środowiska projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Niemal do końca 2018 roku będą się one odbywać w największych miastach Polski. Ten dokument ma m.in. ułatwić działalność przedsiębiorcom, zmniejszyć fiskalizm państwa, racjonalnie gospodarować zasobami.
PSP to dokument przygotowany przez międzyresortowy zespół ds. polityki surowcowej państwa. Projekt ocenia krajowe zapotrzebowanie na surowce, proponuje sposoby gospodarowania ich udokumentowanymi zasobami i pozyskiwania nowych. Jak zakłada resort środowiska, wejście w życie projektu PSP ma znacząco wpłynąć m.in. na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców. Jego celem jest racjonalne gospodarowanie zasobami, ale też upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o surowcach i geologii.
Praktycznie wszystko od nowa
Główne założenia PSP przedstawił główny geolog kraju i zarazem przewodniczący międzyresortowego zespołu, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek podczas Polskiego Kongresu Górniczego w Krakowie.
- PSP to zespół nadrzędnych zasad, działań, które idą w kierunku zmniejszenia ryzyk podaży surowców. Mało polityk surowcowych na świecie ma takie podejście, a to pozwala obniżyć koszty, co może oznaczać zwiększenie przychodów tak państwa, jak i przedsiębiorców – mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Podkreślił, że polityka surowcowa będzie oparta o dziewięć filarów, m.in. zapotrzebowanie na surowce, pozyskiwanie ich w Polsce i za granicą, uwarunkowania prawne, upowszechnianie wiedzy, rekultywacja, usprawnienie pobierania danin i podatków.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.