- Decyzja Komisji Europejskiej otwiera możliwość racjonalnego kształtowania miksu energetycznego i wykorzystania naszego potencjału OZE – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski. - To dobry sygnał dla polskiego rynku – dodaje.
Komisja Europejska opublikowała w środę, 13 grudnia, komunikat o zatwierdzeniu polskiego programu wsparcia energii ze źródeł odnawialnych. Oprócz systemu aukcyjnego wymienia w nim system taryf gwarantowanych i premii dla energetyki rozproszonej, która stanowi ważny element przyszłego miksu energetycznego Polski.
Ministerstwo Energii przygotowuje obecnie nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rozwiązania w niej zawarte, które zaakceptowała Komisja Europejska, będą miały wpływ na realizację zobowiązań unijnych w zakresie energii i klimatu. Zagwarantują również utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki. Decyzja KE umożliwi dalsze procedowanie ustawy, która po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów trafi pod obrady Parlamentu.
Polska przejdzie do niskoemisyjnej energetyki
Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager oceniła w środę:
- Program wspierania energii z OZE zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię - mówiła.
W ramach programu producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa za pośrednictwem aukcji. Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r., a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 r.
Ceny gwarantowane przez dopłatę z budżetu
KE podała, że w ramach programu małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej. Beneficjenci otrzymają taką premię, w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. To ma im zagwarantować zwrot z inwestycji.
Komisja oceniła program pod kątem unijnych zasad pomocy państwa, przede wszystkim wydanych przez Komisję w 2014 r. wytycznych w sprawie pomocy państwa w sferze ochrony środowiska naturalnego i energii. Zgodnie z tymi wytycznymi w przypadku wspierania energii z OZE należy prowadzić aukcje.
Polska osiągnie cele klimatyczne
KE ustaliła, że polski program sprzyjać będzie rozwojowi różnych technologii energii ze źródeł odnawialnych i pomoże Polsce osiągnąć cele dotyczące środowiska i zmiany klimatu do 2020 r. Ewentualne zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy państwa będą ograniczone.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.