Kluczowym czynnikiem dla rynku walutowego w najbliższych dniach będzie to, jak Fed zarysuje ścieżkę podwyżek stóp procentowych na 2018 rok - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał aprecjacyjny USD może osłabiać PLN. Na FI rentowności mogą lekko spadać, jeżeli odczyty PMI będą niższe w ujęciu mdm.
Wydarzeniami warunkującymi sentyment inwestycyjny na rynku walutowym w najbliższym czasie będzie publikacja ścieżki podwyżek stóp procentowych w USA w 2018 roku przez Fed oraz ostateczny kształt tamtejszej reformy podatkowej (który ma być znany przed końcem bieżącego roku). W opinii Jarosława Kosatego, stratega rynku walutowego z PKO BP, oba te czynniki będą wspierać aprecjację amerykańskiego dolara.
- O ile podwyżka stóp jest zdyskontowana, o tyle kluczowe będzie to, czy Fed potwierdzi ścieżkę planowanych trzech podwyżek w 2018 roku, bo wskaźniki inflacyjne budziły ostatnio wątpliwości wśród członków Rezerwy Federalnej - powiedział PAP Biznes Kosaty.
Ekspert dodał, że w długim okresie widoczna jest zależność, że im mocniejszy jest dolar w relacji do euro, tym większa okazuje się presja na wyprzedaż walut rynków wschodzących.
- Im więcej podwyżek stóp procentowych w USA i im bardziej rynek jest pewny ich implementacji, tym bardziej negatywna sytuacja występuje na walutach rynków wschodzących - powiedział.
- Eurozłoty reaguje na sentyment globalny dla walut rynków wschodzących, a aprecjacja dolara nie jest warunkiem im sprzyjającym. Eurodolar spada i ciężko oczekiwać, żeby złoty był w związku z tym mocniejszy. Reakcja na USD/PLN będzie szybsza i wyraźniejsza, i tutaj spodziewam się wzrostów, bo większość czynników przemawia za umocnieniem dolara - podsumował Kosaty.
W opinii ekonomistów BZ WBK, wydarzeniem bieżącego tygodnia dla rynku stopy procentowej będzie aukcja zamiany obligacji i konferencja Fed.
W piątek na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów planuje sprzedać papiery OK0720/WZ1122/PS0123/DS0727/WZ0528, a odkupić WZ0118/PS0418/PS0718/OK1018.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.