- Bóg bogato obdarował nasz kraj w węgiel. Jest on źródłem czystej energii, jeśli jest we właściwy sposób użytkowany. Nasuwa się jednak pytanie, czy należy go wydobywać za wszelką cenę, za cenę szkód górniczych – mówił podczas homilii w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki sprawował w środę, 6 grudnia, mszę św. w intencji byłych i obecnych pracowników nadzoru górniczego.
- Weszliśmy w okres adwentu, czasu radosnego oczekiwanie na przyjście Pana. Czuwajcie, to słowo, które kieruje do nas Jezus na początku adwentu - mówił abp Wiktor Skworc, nawiązując do specyfiki pracy ludzi zatrudnionych w nadzorze górniczym. Ich obowiązkiem - jak wspomniał - jest m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem pracy załóg górniczych.
Podkreślił, że górnictwu potrzebny jest spokój, rozwaga, stabilizacja, poczucie sensu i celowości wykonywanej pracy. Dodał jednak, że proces industrializacji i uprzemysłowienia Śląska już dawno osiągnął swoje apogeum i teraz następuje proces odwrotny.
- Pożytek przynosi węgiel wydobyty, a nie jego zasoby szacowane na dziesięciolecia. Dlatego dziękujemy Bogu za dar tego surowca, w który tak bogato wyposażył nasz kraj. Węgiel jest czystym źródłem energii, o ile jest spalany lub przetwarzany we właściwych urządzeniach. W przeciwny razie jest źródłem smogu, przyczyną wielu groźnych chorób – akcentował metropolita katowicki.
W tym kontekście zwrócił uwagę na konieczność tworzenia realistycznych programów ograniczania niskiej emisji.
- Nie wszyscy mają równy dostęp do ciepła. W trosce o stan środowiska postulujemy obniżenie obciążeń cen węgla i oczekujemy wprowadzenia proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej – dodał hierarcha.
Jego zdaniem niezbędna jest w tym celu ścisła współpraca wszystkich środowisk, ośrodków naukowych, rządu i samorządu, a w przestrzeni społecznej zauważenia zjawiska ubóstwa energetycznego.
Zadał też pytanie, czy węgiel należy wydobywać za wszelką cenę, za cenę szkód górniczych?
Jako negatywny przykład podał sytuację, w której znalazł się Bytom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.