W Polsce działa ponad 11 tys. podmiotów związanych z górnictwem, w tym ponad 7 tys. zakładów górniczych. Nadzór nad nimi sprawują Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowe Urzędy Górnicze oraz Specjalistyczny Urząd Górniczy. Ich pracownicy świętowali 6 grudnia swoją Barbórkę.
- Mamy świadomość, że nasze działania kontrolne bywają czasami dotkliwe. Są jednak konieczne, a prowadzone długofalowo, przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie, a więc do tego, co jest naszym wspólnym celem – mówił otwierając uroczystą akademię w auli Muzeum Śląskiego, Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
WUG obchodzi w tym roku 95. rocznicę istnienia. Zmienia się, tak jak zmienia się polskie górnictwo. Dostosowuje swoją działalność do zmieniającego się prawa, posługując się coraz bardziej nowoczesnymi metodami prowadzenia kontroli.
- Postawiliśmy nacisk na skuteczność prowadzonych kontroli przy jednoczesnym zmniejszeniu ich częstości. To pozwala na lepszą współpracę z przedsiębiorcami, zachowując jakość i rzetelność naszej pracy – mówił dalej Adam Mirek.
Dodał, że wbrew obiegowym opiniom górnictwo generuje mniej wypadków niż inne gałęzie przemysłu, budownictwo, transport czy rolnictwo. Co roku odnotowywany jest spadkowy trend wypadkowości.
- To nie zmienia faktu, że w dziedzinie bezpieczeństwa pracy jest jeszcze wiele do zrobienia – zwrócił uwagę prezes WUG.
List prezydenta RP Andrzeja Dudy do nadzoru górniczego odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera. Prezydent zaznaczył w nim, że do kompetencji nadzoru górniczego należy nie tylko czuwanie nad bezpieczeństwem w zakładach górniczych i warunkami pracy ich załóg, ale także nadzorowanie racjonalnego wydobycia złóż kopalin i właściwej rekultywacji gruntów po eksploatacji.
- Pragnę wyrazić wielkie uznanie wszystkim byłym i obecnym pracownikom urzędów górniczych, którzy w ciągu minionych lat przyczynili się do budowania dobrego imienia swoich instytucji. Serdecznie dziękuję za to, co czynicie Państwo dla bezpieczeństwa górników i zmniejszania liczby wypadków w polskich kopalniach, dla ograniczania oddziaływania przemysłu wydobywczego na ludzi i środowisko naturalne – napisał Andrzej Duda.
Podkreślił ponadto, że węgiel kamienny, brunatny, miedź i gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwa naturalne. Wydobycie węgla to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Jednak z tego bogactwa nic by nam nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy górników, geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych.
- Cieszę się, że modernizacja polskiego górnictwa i rozwój nowych technologii opartych na węglu znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. Surowce to źródło niezależności gospodarczej, a przede wszystkim energetycznej – podkreślił prezydent.
Prezydent Andrzej Duda złożył też wszystkim pracownikom nadzoru górniczego życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji z pracy i radości w życiu osobistym.
Wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia skierowała do uczestników uroczystości barbórkowych WUG premier Beata Szydło.
- Zawód górnika wpisany jest w codzienny trud, poczucie braterstwa i odpowiedzialności za siebie i innych. Górnicza praca wymaga niezwykłej wytrwałości, ciągłego doskonalenia i doświadczenia, także w sytuacji zagrożenia życia. Szacunek dla siebie i innych, pokora i siła charakteru to przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, które niezmiennie tworzą górniczy etos – napisała w swym liście Beata Szydło.
Zwróciła uwagę na fakt, że mimo ogromnego postępu technologicznego zawód górnika wciąż wiąże się z ogromnym ryzykiem.
- Niech święta Barbara czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami – zaakcentowała premier.
Z kolei Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zwrócił uwagę na fakt, że nadzorem górniczym objętych jest kilka tysięcy zakładów wydobywających różnorodne kopaliny, a zatrudniają one ponad 200 tys. pracowników.
- Te liczby świadczą o skali zadań wykonywanych przez urzędy górnicze. Przed Wami stoją duże wyzwania o charakterze technicznym i prawnym, mające również wymiar o wiele szerszy, wymiar społeczny i gospodarczy – podkreślił minister.
W dalszej części akademii Złotym Krzyżem Zasługi udekorowany został Czesław Koczyba. Srebrne Krzyże Zasługi trafiły do: Stanisława Dzierżęgi, Dariusza Golca, Wiesława Kopca, Ryszarda Noszczyka, Zbigniewa Rawickiego, Andrzeja Skrzydło i Grzegorza Wowczuka. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: Janusz Pawlyta, Tadeusz Rusin i Józef Skwara.
Wręczono także nagrody w konkursie fotograficznym zorganizowanym prze WUG i Fundację Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego. Nasz dziennikarz, Maciej Dorosiński, odebrał nagrodę za pracę "Przygotowanie do uruchomienia struga w LW Bogdanka". Była to trzecia nagroda konkursowa. Pierwsze dwa miejsca zajęli: Eliasz Wac za pracę "Na Księżycu" i Łukasz Barzowski, autor pracy "Kopalnia Węgla Kamiennego Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju".
W części artystycznej akademię uświetnił koncert duetu bluesowego Damian Luber i Jacek Szuła.
W galerii: Barbórka Wyższego Urzędu Górniczego (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
nic dziwnego Że materiaŁy na kwk takie drogie jak trzeba tyle tyŚ gĘb wykarmiĆ :/
No Panie prezesie dystynkcje Generalnego dyrektora górnictwa (podsekretarza stanu )! Szacun ! A Mirosław mówił' człowiek bez nazwiska' ?!
Akceptuje regulamin portalu .