W najbliższych dniach EUR/PLN powinien stabilizować się wokół bieżących poziomów, natomiast USD/PLN może rosnąć - oceniają eksperci. Na rynku długu dostrzegają przestrzeń do spadków rentowności zwłaszcza na krótkim końcu krzywej. Gołębia retoryka RPP nie wywarła wpływu na wycenę polskich aktywów.
Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Rada obniżyła natomiast wysokość oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej do 0,5 proc. z 1,35 proc. - decyzja będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
"RPP obniżyła oprocentowanie stopy obowiązkowej (z 1,35 proc. do 0,5 proc.), co stanowi ograniczone obciążenie dla banków komercyjnych i powinno nieznacznie zwiększyć zysk NBP o 0,4 mld zł" - napisano w komentarzu ING Banku Śląskiego.
W opinii Jarosława Kosatego z PKO BP, EUR/PLN będzie w najbliższych dniach oscylował w okolicy bieżących poziomów.
- Eurozłoty pozostaje pod dominującym wpływem czynników globalnych, podtrzymanie gołębiej retoryki RPP sprzyja temu, że to globalne czynniki biorą górę nad lokalnymi w przypadku naszej waluty. Na ten moment sytuacja na rynkach wschodzących jest stabilna, w związku z czym również notowania tej pary (EUR/PLN - PAP) powinny pozostać stabilne. Rynki czekają m. in. na finalną wersję reformy podatkowej w USA oraz na grudniowe posiedzenie Fed - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego.
W jego opinii, amerykański dolar wykazuje potencjał do aprecjacji, w związku z czym może umacniać się do końca 2017 roku.
- Ten rok nie był zbyt dobry dla dolara, osłabiał się mimo oczekiwań na umocnienie, ale w końcówce roku siła dolara może powrócić. Wszystko wskazuje na to, że ten pozytywny nastrój dla dolara może się znowu pojawić, także na parze USD/PLN jest prawdopodobieństwo wzrostów - dodał.
Wtorek przyniósł na rynku długu spadek dochodowości obligacji skarbowych o 3 pb na długim końcu i środku krzywej dochodowości oraz o 2 pb na krótkim końcu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.