Analitycy giełdowi Haitong Bank rekomendują „kupuj” dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej z ceną docelową akcji 114,27 zł oraz „neutralnie” dla Bogdanki z ceną docelową akcji 70,87 zł.
Zdaniem Krzysztofa Kozieła, analityka Haitong Bank, średnioterminowe perspektywy dla producentów węgla metalurgicznego są dobre ze względu na przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego i dynamiczną konsumpcję stali.
Haitong Bank uważa ponadto, że rynek nie docenia planów spółki związanych ze zmianą miksu produktowego na rzecz węgla koksującego.
- Szacuję, że w strategii na lata 2017- 2030 potwierdzony zostanie cel produkcyjny dla węgla koksującego na 2019 r. w wysokości ok. 14 mln ton, (85 proc. łącznej produkcji) w porównaniu do 10,7 mln t obecnie. Z kolei różnica pomiędzy cenami JSW a cenami benchmarkowymi będzie się zmniejszać dzięki rosnącym kosztom transportu morskiego, które powiększają koszt alternatywny polskich hut i jednocześnie stanowią mocny argument w rękach lokalnych kopalni w negocjacjach z odbiorcami – wyjaśnia Krzysztof Kozieł.
Analitycy Haitong Bank wskazują, że nowa strategia JSW zostanie odebrana pozytywnie, a konsensus rynkowy w średnim terminie wzrośnie. Ponadto, w czwartym kwartale 2017 r., oczekują odbicia wyników po słabszym produkcyjnie trzecim kwartale. Przy założeniu, iż kurs USD/PLN utrzyma się na stałym poziomie, a ceny HCC wzrosną o 11 proc. kwartał do kwartału, analitycy prognozują, że zysk EBITDA w czwartym kwartale wyniesie 868 mln PLN (wzrost o 30 proc. kw/kw). Uwzględniając w swoich prognozach korzystną zmianę w ofercie produktowej, analitycy szacują EBITDA spółki na lata 2018 i 2019 odpowiednio 5,6 i 49,0 proc. powyżej konsensusu pomimo powrotu wypłaty 14-tki już w przyszłym roku. Z uwagi na solidne czynniki krótko- i średnioterminowe Haitong Bank stoi na stanowisku, że JSW stanowi dobrą okazję inwestycyjną.
Bogdanka – Wzrost cen węgla tylko dla wybranych
Analitycy Haitong Bank rekomendują z kolei „neutranie” dla akcji Bogdanki ze względu na prawdopodobnie niższe niż oczekiwano wzrosty realizowanych cen na sprzedaży węgla w kolejnych latach. Za sprawą długoterminowych kontraktów zawieranych głównie ze spółką matką, Bogdanka ma ograniczone możliwości wprowadzania podwyżek. Zakładają, że w przyszłym roku średnia cena sprzedaży wzrośnie w spółce o ok. 5 proc. vs 10 proc. zakładane dla Polskiej Grupy Górniczej.
Dodatkowym ryzykiem, które może zmaterializować się w przyszłym roku jest wzrost średniej pensji o 5 proc., głównie ze względu na brak podwyżek w ostatnich dwóch latach i ogólną presję na płace w gospodarce. Zdaniem analityków Haitong Bank, spółka nie będzie uczestniczyła w potencjalnym finansowaniu bloku w technologii zgazowania węgla, z uwagi na bardzo wysokie koszty inwestycji, które w rzeczywistości okazują się nawet kilkukrotnie wyższe niż początkowe założenia. Z drugiej strony analitycy sądzą, że z uwagi na trudności z wydobyciem węgla na Śląsku, Bogdanka zainwestuje w szyb w złożu Ludwin już w latach 2021-2025.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.