Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach jest centrum kultu św. Barbary, patronki górników. Dowody na to są jasne i przekonujące. Nie kto inny bowiem, jak ks. Andrzej Augustyn Ziebrowski, miejscowy proboszcz, 270 lat temu napisał do Stolicy Apostolskiej z prośbą o oficjalne zatwierdzenie istniejącego już Bractwa św. Barbary. Odpowiedź przyszła na ręce biskupa krakowskiego i była datowana na 21 marca 1747 r. Uroczyste ogłoszenie Bulli Papieskiej wyznaczono na dzień 15 sierpnia, tj. w święto Wniebowzięcia NMP.
I tak oto św. Barbara obrana została za patronkę całego miasta, a nie tylko Bractwa. Z kolei kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach stał się centrum kultu św. Barbary, kultu, który szybko się rozszerzał. Założono również Księgę Bractwa, w której zapisywano nowych członków. Opatrzono ją łacińskim tytułem: „Album Bractwa św. Barbary Dziewicy Patronki tego miasta dla szlachetnego współzawodnictwa założonego”.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń w kościele pw. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odprawiono 4 grudnia br. uroczystą mszę św. Celebrował ją obecny proboszcz ks. Piotr Kalka.
- Święta Barbara to postać wątpliwa, ale nie to jest dzisiaj najistotniejsze. Święta Barbara jest bowiem ikoną naszych śląskich pań, matek, żon i córek. Zginęła z rąk własnego ojca. Jest patronką tych, którzy narażeni są na nagłą, niespodziewaną śmierć, w tym górników – mówił w homilii ks. Piotr Kalka.
Jak podkreślił, etosem górniczej pracy nie jest węgiel, ale to, co dzieje się w górniczych rodzinach. To one podtrzymują wiarę od pokoleń.
- Codzienna modlitwa, niedzielna msza św. i spowiedź przynajmniej raz w miesiącu – na tych trzech elementach zbudowana jest śląska pobożność, której niejednokrotnie zazdroszczą nam mieszkańcy innych regionów kraju – wskazał proboszcz.
Po mszy wyłożono doskonale zachowaną, starą księgę Bractwa św. Barbary. Każdy, kto chciał, mógł się do niej wpisać.
Następnie czciciele św. Barbary i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przeszli do ronda przy ul. Opolskiej, gdzie odsłonięto rzeźbę gwarka. Jest to replika dzieła autorstwa ludowego twórcy Alojzego Niedbały, który całe swoje artystyczne życie poświęcił rzeźbom o tematyce górniczej.
Orkiestra odegrała utwór „Tarnogórski dzwoneczek”. Jest to jedna z najstarszych górniczych pieśni. Powstała w 1827 r. Jak podają źródła, jej twórca, Rudolf Carnall, był założycielem Szkoły Górniczej, pełnił również funkcję nadinspektora tarnogórskiego Urzędu Górniczego.
W galerii: Barbórka w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.