Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach świętuje 90 lat istnienia. To jedna z najstarszych rozgłośni w Polsce i w Europie. Stacja zaczęła nadawać 4 grudnia 1927 r. Nieprzypadkowo właśnie w Barbórkę. W końcu na Śląsku zawsze było to, i jest nadal, wielkie święto.
Pierwszym sygnałem katowickiego radia było uderzenie młotkiem w kowadło - symbol górniczo-hutniczego Śląska. Wystukiwał go woźny, a spiker zapowiadał: "Tu Polskie Radio Katowice”.
25 grudnia 1927 r. przed mikrofonem PR w Katowicach po raz pierwszy zasiadł Stanisław Ligoń, późniejszy dyrektor śląskiej rozgłośni. Wcześniej związany był z czasopismem Kocynder, gdzie publikował jako "Karlik”. Pod tym pseudonimem występował później w radiu. Prowadził szereg audycji w spolszczonej gwarze śląskiej. Dziś jego rzeźbę oglądać można przy wejściu do rozgłośni.
Co ciekawe, pierwszy budynek, w którym zlokalizowana była rozgłośnia, znajdował się w centrum Katowic, przy ul. Warszawskiej. Nowy modernistyczny gmach, w którym radio mieści się dziś, został oddany do użytku w sierpniu 1937 r. Zastosowano w nim m.in. nowatorskie, jak na ówczesne czasy, rozwiązanie polegające na odizolowaniu studia od konstrukcji budynku.
Lata II wojny światowej to okres przerwy w pracy radia. Powróciło na antenę 6 marca 1945 r. Od tego momentu działa nieprzerwanie. Powstały w nim tak popularne programy jak ”Śląska Fala”, ”Radiowa Czelodka” oraz konkursy: Ogólnopolskie Dyktando i gwarowy ”Po naszymu, czyli po śląsku”. Obecnie Polskie Radio Katowice to największa rozgłośnia w kraju. Jej audycje przez całą dobę odbiera kilka milionów słuchaczy. W programach publicystycznych zawsze dużo miejsca poświęcano problematyce górniczej i tak już zostało do dziś.
- Tworzymy program interesujący, żywy, kontaktowy, z udziałem słuchaczy. Mamy satysfakcjonujące sygnały, że rośnie nam słuchalność. W samych Katowicach ma już dwucyfrowy wynik. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby w każdym zakątku naszego regionu uzyskać podobny wynik, żeby tę pozytywną tendencję utrwalać – podkreśla Piotr Ornowski, obecny prezes zarządu Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.