W Europie na giełdach wyciszony początek grudnia i niewielkie zmiany indeksów. W centrum uwagi w piątek przede wszystkim głosowanie w amerykańskim Senacie w sprawie ustawy podatkowej. Do tego duża dawka danych makro plus komentarze bankierów z Fed. W tle Niemcy i podejmowane tam próby utworzenia nowego rządu - informują maklerzy.
Na początek USA - amerykański Senat rozpoczął w czwartek debatę nad swoją wersją ustawy podatkowej. Głosowanie nastąpi po jej zakończeniu - zarządzono przerwę do godz. 11.00 w piątek.
W czwartek wzrosły nadzieje na to, że zostanie ona przegłosowana po tym, jak poparł ją senator John McCain. Ustawie w obecnym kształcie publicznie sprzeciwiła się senator S. Collins, która nie poprze legislacji, dopóki nie będzie ona uwzględniać m.in. lokalnej i stanowej ulgi od nieruchomości.
Punktem spornym pozostają wprowadzone w ostatniej chwili zapisy o automatycznej podwyżce podatków w przyszłości, jeżeli dochody podatkowe nie będą wystarczająco wysokie. Niektórzy senatorowie obawiają się, że w przypadku wystąpienia recesji, wzrost podatków może dodatkowo zaszkodzić gospodarce.
Tymczasem inwestorzy w piątek poznali już dane makro z Azji - Japonii i Chin.
W Japonii stopa bezrobocia w październiku wyniosła 2,8 proc. wobec również 2,8 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało biuro rządowe. Analitycy oczekiwali wskaźnika bez zmian - na poziomie 2,8 proc. Stopa bezrobocia jest na tym poziomie od 5 miesięcy. W maju wynosiła 3,1 proc.
Z kolei indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 50,8 pkt. wobec 51,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 50,9 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.
Wkrótce na rynku pojawią się wyliczenia PMI dla sektora przetwórczego w listopadzie m.in. we Francji (9.50), Niemczech (9.55), strefie euro (10.00) i Wielkiej Brytanii (10.30).
O 15.45 zostanie opublikowany PMI za XI w przemyśle USA, a o 16.00 wskaźnik ISM w amerykańskim przemyśle w XI.
Do tego kolejne wystąpienia bankierów z Fed: Jamesa Bullarda - prezesa Fed z Arkansas - o 15.05 w Little Rock, Roberta Kaplana - prezesa Fed z Dallas - o 15.30 w McAllen i Patricka Harkera - prezesa Fed z Filadelfii - o 16.15 w Filadelfii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.