Jeżeli dane z USA okażą się w tym tygodniu lepsze od oczekiwań, może to osłabić polską walutę. Istotnego wpływu na złotego nie powinna natomiast mieć czwartkowa publikacja krajowych danych makro - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Rentowności SPW mogą rosnąć w tym tygodniu w ślad za rynkami bazowymi.
- Dziś rano mieliśmy dość zaskakujące umocnienie złotego do euro i dolara. EUR/PLN spadł poniżej 4,19, a USD/PLN do 3,53 - powiedział PAP Biznes Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK.
Zdaniem ekonomisty, ruch ten nie był spowodowany żadnym konkretnym wydarzeniem, a wpływ na spadek kursu eurozłotego poniżej poziomu 4,19 mogła mieć obniżona płynność rano. Złoty szybko wytracił poranne umocnienie.
Sulewski zwraca uwagę, że w tym tygodniu opublikowane zostaną ważne dane z krajowej gospodarki (finalny odczyt PKB w III kw. oraz wstępny odczyt inflacji CPI w listopadzie), a także dane z USA - dochody i wydatki konsumentów oraz indeks ISM dla przemysłu.
Ekspert nie spodziewa się jednak istotnego wsparcia dla złotego ze strony krajowych danych.
- Zakładam, że dane z Polski będę pozytywne o tyle, że potwierdzą wstępny odczyt PKB w III kwartale na poziomie o 4,7 proc. Struktura tego wzrostu może jednak nie być na tyle mocna, żeby wywołać jakieś istotne umocnienie złotego - powiedział.
- Ostatnio notowania złotego wskazują, że dużo z tych pozytywnych informacji i z gospodarki i z nieco bardziej jastrzębich wypowiedzi członków RPP złoty już wycenił - dodał.
Według Sulewskiego, złoty mógłby natomiast osłabić się, gdyby dane z USA okazały się lepsze od oczekiwań.
- Gdyby dane z USA były mocne, to jest szansa, że umocnienie dolara w reakcji na te publikacje mogłoby trochę ciążyć złotemu i - zwłaszcza po ostatnim umocnieniu - mogłoby być impulsem do realizacji zysków - powiedział.
Zdaniem ekonomisty, poziomem wsparcia dla eurozłotego będzie w najbliższych dniach 4,18, a oporu 4,22.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.