- Dzień Górnika to dobra okazja do tego, by podkreślić fakt, że nowoczesne, zreformowane górnictwo może być prężnie działającą gałęzią gospodarki i przyczyniać się do wzrostu gospodarczego – napisał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w liście, odczytanym podczas uroczystej Barbórki Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach, zorganizowanej w środę, 29 listopada.
Wiceminister podkreślił, że „ponad 50-letnie doświadczenie firmy, umiejętności, metody i techniki badawcze, wypracowane w ekstremalnych warunkach pod ziemią w znaczący sposób podnoszą jakość i poszerzają zakres prac prowadzonych w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki.”
Złożył także gratulacje wszystkim pracownikom, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe oraz honorowe szpady górnicze.
- Dynamiczne zmiany w górnictwie związane z restrukturyzacją w sposób bezpośredni wpływają również na naszą firmę. Poprzez pracę, którą wykonujemy na rzecz kopalń, których liczba coraz bardziej się zmniejsza, w sposób szczególny odczuwamy bolączki branży. To, że rynek się kurczy i zmienia, nie upoważnia nas do tego, by z taką rzeczywistością się godzić. Wręcz przeciwnie, uważam, że trzeba dążyć do dostosowania się do zmieniającego otoczenia – stwierdził prezes CBiDGP Krzysztof Mijalski, który podkreślił, że firma w coraz większym stopniu rozwija sprzedaż na rynkach pozagórniczych. - Doskonale wiemy, że rynek nie lubi próżni i prędzej czy później podjęte działania przyniosą efekt – zaznaczył.
Krzysztof Mijalski wyjaśnił też, że kierowana przez niego firma ciągle tworzy nowe miejsca pracy, a przez to przyczynia się do zmniejszania wskaźnika bezrobocia w powiecie bieruńsko-lędzińskim, w którym według najnowszych danych, wskaźnik ten jest jednym z najniższych w kraju.
W czasie oficjalnej części środowej akademii głos zabrał też wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha. Życzył on pracownikom Centrum, by ich praca przyczyniałą się do tego „co w górnictwie najważniejsze”, czyli bezpiecznej pracy. Wojtacha podkreślił, że CBiDGP znajduje się wśród firm stanowiących „bezpośrednie zaplecze nadzoru górniczego”.
- Swoimi działaniami na pewno przyczyniacie się do tego, że poziom bezpieczeństwa (w górnictwie – red.) jest coraz wyższy – podsumował.
Oficjalną część uroczystości zamknęła ceremonia nadania honorowych szpad górniczych oraz odznaczeń dla pracowników spółki.
Zwieńczeniem środowej akademii był natomiast koncert duetu smyczkowego „Violladies”.
Barbórka CBiDGP przyciągnęła do Lędzin samorządowców, ludzi nauki oraz przedstawicieli instytucji i spółek górniczych oraz okołogórniczych.
Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. w obecnym kształcie i pod tą nazwą funkcjonuje na rynku gospodarczym od 1992 r. Historia i tradycja firmy sięgają faktycznie początków lat 60. XX wieku, kiedy powstały dwa główne ośrodki dające jej początek.
Spółkę tworzą cztery Ośrodki: Pomiarów i Automatyki, Badań Środowiska i Zagrożeń Naturalnych, Kształcenia i Doskonalenia Kadr zlokalizowane w Lędzinach oraz Rzeczoznawstwa i Dozoru Urządzeń Górniczych z siedzibą w Mysłowicach- Brzezince.
Centrum realizuje usługi badawczo-pomiarowe, ekspertyzowe i doradcze adresowane zarówno do firm górniczych, jak i do przedsiębiorstw oraz instytucji z górnictwem niezwiązanych, ale mogących czerpać korzyści z kompetencji i doświadczeń firmy.
W galerii: Barbórka Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach (zdjęcia: Bartłomiej Szopa – portal nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ile płacą Barbórki ? Tyle co czternastki + węgiel. Idzie przeżyć
A ile tam płacą barbórki w tym Centrum Badań?
Ja to ta i jeszcze mleczną czekulode. Teraz mają bony po 8 zeta . Nawet baby z sortowni mają 2 razy wiecej.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Czy to czasem nie ta firma, gdzie dostawali pasztety zamiast posiłków regeneracyjnych?