W Szczecinie powstanie Europejskie Centrum Szkolenia LNG. Będą się w nim kształcić przyszli pracownicy terminalu gazu skroplonego LNG, który powstaje w Świnoujściu. 16 marca podpisano porozumienie w tej sprawie podpisały Akademia Morska w Szczecinie oraz spółka Polskie LNG.
Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Akademii Katarzyna Opalińska, całkowity koszt powstania placówki, która powstanie przy tej właśnie uczelni, to ok. 18 mln zł, z czego minimum 50 proc. ma pochodzić z funduszy UE.
Powstanie Europejskiego Centrum Szkolenia LNG stało się możliwe dzięki wdrożeniu projektu Akademii Morskiej pt. "Budowa Centrum Symulacyjnego Terminalu LNG i Symulatora Ładunkowego Statków do Przewozu Ładunków Ciekłych w Akademii Morskiej w Szczecinie".
Zadaniem Centrum będzie m.in. skompletowanie i przeszkolenie personelu zarówno terminalu LNG, jak i personelu innych przedsiębiorstw współpracujących z powstającym w Świnoujściu terminalem, w tym pilotów statków, załogi holowników, załogi statków ratowniczych.
Centrum ma być wyposażone w najnowocześniejszy symulator terminalu LNG - będzie to trzecie w Europie, a pierwsze tego typu w Polsce urządzenie.
Nauka, prowadzona zgodnie z przepisami międzynarodowymi i regulacjami unijnymi, będzie się odbywać zarówno na poziomie szkoły zasadniczej, średniej, jak i wyższej zawodowej. Równocześnie w Centrum będzie mogło się szkolić 500 osób.
- Młodzież ze szkół średnich, studenci oraz pracownicy branży gospodarki morskiej zyskają bardzo atrakcyjną nową drogę rozwoju zawodowego. Wszyscy będą mogli uzyskać w Polsce unikatowe na światową skalę kwalifikacje specjalistów LNG. Ich kariera będzie mogła rozwijać się nie tylko na morzu, w załogach pracujących na statkach. Wielu z tych profesjonalnie wyszkolonych pracowników będzie mogło znaleźć zatrudnienie w lądowej obsłudze terminalu - podkreśliła Opalińska.
Centrum Szkolenia LNG będzie się składać z unikalnego w Europie logistycznego połączenia czterech symulatorów nowej generacji. Dzięki nim będzie można m.in. przeprowadzać zajęcia z manewrowania statkami na wirtualnym modelu portu zewnętrznego w Świnoujściu, czy szkolić pracowników obsługi lądowej terminalu czy załogi gazowców w obsłudze załadunku i wyładunku ciekłego gazu.W placówce odbywać się także mają szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w funkcjonowaniu terminalu.
Budowa terminalu gazowego LNG w porcie zewnętrznym w Świnoujściu ma zostać zakończona w 2014 roku. Obecnie przygotowywane są projekty budowlane poszczególnych obiektów, raport oddziaływania na środowisko oraz wystąpienia o pozwolenie na budowę.Odbiory i próby terminalu LNG (port zewnętrzny, stanowisko rozładunkowe, terminal lądowy) rozpoczną się w 2014 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.