Uroczystym przejściem orszaku kadry naukowej i studentów do auli im. W. Kruczkowskiego rozpoczęły się 24 bm. uroczystości barbórkowew Politechnice Śląskiej. Zamiast tradycyjnego wystąpienia, dziekan Wydziału prof. Franciszek Plewa, przygotował prezentację nawiązującą do górnictwa i kształcenia w kierunkach górniczych.
- Przed rokiem spotkaliśmy się w bardzo trudnej sytuacji. Ogromne zwały węgla w kopalniach, kolejne w elektrowniach, fatalny stan finansów spółek górniczych. Dziś po zwałach nie ma śladu, a węgla przydałoby się więcej. Doszedł za to problem smogu. I znów na górnictwo posypały się gromy. Odnawialne źródła energii owszem, są nam potrzebne, ale gdy słońce zakryją chmury, a wiatr nie wieje, zaczynają się kłopoty z produkcją energii. Każdy jednak potrzebuje prądu elektrycznego i szuka go w domowym gniazdu – mówił prof. Franciszek Plewa.
Dziekan wspomniał też o tym, że w br. studia w Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej rozpoczęło 116 studentów, więcej niż w 2015 r. (104). Najtrudniejszy był jednak rok ubiegły. Na pierwszy rok przyjęto zaledwie 67 żaków. Wspomniał, że Wydział uruchomił dwa nowe kierunki: Automatyka i informatyka przemysłowa oraz Gospodarka surowcami mineralnymi. Poinformował również o powołaniu Fundacji Wydziału Górnictwa.
Za jeden z największych sukcesów ostatnich miesięcy uznał zawarcie umów o współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową i Polską Grupą Górniczą w sprawie praktyk studenckich.
Życzenia dalszych sukcesów w pracy naukowej i dydaktycznej złożył na ręce prof. Franciszka Plewy rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Decyzją ministra energii nadano stopnie górnicze. Generalnymi Dyrektorami Górniczymi III stopnia zostali: dr hab. inż. Violetta Sokoła-Szewioła oraz dr hab. inż. Henryk Kleta. Honorową Odznaką Zasłużony dla Górnictwa RP udekorowano dr hab. inż. Małgorzatę Labus, dr. inż. Katarzynę Tobór-Osadnik oraz dr inż. Małgorzatę Wyganowską. Wyróżnienia Złoty Sponsor 2017 Wydziału Górnictwa i Geologii trafiły do: spółki Turon Wydobycie, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki JSW Innowacje oraz firm: Carbospec, Baterpol i Fasing.
Na zakończenie uroczystości odbył się tradycyjny skok przez skórę w wykonaniu studentów I roku Wydziału Górnictwa i Geologii.
W galerii: Barbórka 2017 na Politechnice Śląskiej (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A co tam robi UCHOL jego czas się skończył wstyd dla branźy górniczej
Adam zdziwisz się. Znajdą pracę szybciej niż Ty.
Przyszli bezrobotni