W hallu głównego budynku Sejmu otwarto w środę, 22 listopada, wystawę poświęconą historii polskiego górnictwa. W inauguracji uczestniczyli szefowie Ministerstwa Energii, parlamentarzyści, związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej.
Multimedialną ekspozycję „Górnictwo Węglowe historia i teraźniejszość”, zorganizowały z inicjatywy posła Jarosława Gonciarza, spółka PGG oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zaprezentowano na niej materiały graficzne i narzędzia obrazujące najważniejsze etapy rozwoju przemysłu węglowego w ostatnich trzech wiekach. Były wśród nich m.in. dokumentalny film promocyjny Polskich Kopalni Skarbowych na Górnym Śląsku nakręcony w 1925 r. na taśmie 35 mm, fotografia pierwszej kolejki elektrycznej uruchomionej w 1883 r. w kopalni Szombierki (wówczas Hohenzollern), stare kilofy i ponad 100-letnie lampy górnicze.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał minister energii Krzysztof Tchórzewski. Specjalny list do jej organizatorów i górników skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński, życząc im spokojnej i bezpiecznej pracy. Odczytał go wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który podkreślił szczególny moment ekspozycji.
- Ta wystawa przybliża, jak wyglądał kiedyś trud górniczy i jakie są wyzwania dzisiaj. Została przygotowana przez Polską Grupę Górniczą po kilku trudnych latach, kiedy pojawiało się pytanie, jakie kopalnie pozostaną jeszcze w Polsce i jaka będzie kondycja sektora górniczego. Dziś już wiemy, że PGG zakończy ten rok wynikiem dodatnim w wysokości prawie 200 mln zł zysku. Sektor surowcowy zaczyna więc znowu pełnić istotną rolę zaplecza energetycznego Polski – powiedział.
Wystawa w sejmowym hallu przy Wiejskiej będzie eksponowana przez kilka tygodni, potem trafi na Śląsk. Będzie ją można oglądać w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
W galerii: Górnicza wystawa w Sejmie RP. Warszawa, 22 listopada 2017 r. (zdjęcia: Łukasz Wróblewski - portal górniczy nettg.pl, Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Energii, PGG).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@Obywatel daj się leczyć
Lobbowanie tego pasożytniczego górnictwa sięga zenitu.
Czy jest tam wyeksponowany wielki zadek w kerym majom górnikof te z ministerstwa i rzond ,Jak niy to ta wystawa niy mo nic spólnego z prowdom .
Polskie górnictwo w 1883 w Hohenzolern grube ? Bajki dla kiboli i patriotow zamawiajacych piec piw..