Złoty umacnia się do dolara w ślad za wzrostem kursu eurodolara, a lokalnie inwestorzy czekają na piątkowe dane GUS z rynku pracy - oceniają analitycy. Zdaniem dilerów, krajowy rynek długu w środę był spokojny i pozostanie w tym tygodniu pod wpływem sentymentu na rynkach bazowych.
"W trakcie środowej sesji nie obserwowaliśmy większych zmian na wycenie złotego. W pierwszej fazie handlu PLN zyskiwał w ślad za dalszymi zwyżkami eurodolara - popołudnie przyniosło jednak skorygowanie tego ruchu, co wpłynęło również na złotego oraz inne waluty EM. Figurą dnia były dane dot. inflacji CPI w USA, które pozwoliły na odreagowanie na USD" - napisał w komentarzu Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Ceny konsumpcyjne w USA w październiku wzrosły o 2,0 proc. rdr, zgodnie z oczekiwaniami analityków. We wrześniu inflacja wyniosła 2,2 proc. rdr.
"Lokalnie inwestorzy czekają na piątkowe dane z krajowego rynku pracy - w praktyce jednak inwestorzy mają w pamięci ostatnie posiedzenie RPP, gdzie nawet podbita projekcja makro nie skłoniła prezesa NBP do zmiany stanowiska" - napisał Ryczko.
W piątek (10 listopada) GUS poda październikowe dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. Zgodnie z konsensusem PAP w październiku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 6,5 proc. rdr, a zatrudnienie zwiększyło się o 4,3 proc. rdr.
RYNEK DŁUGU
- W tym tygodniu będziemy obserwować sytuację na rynkach bazowych, zaś w przyszłym tygodniu czeka nas aukcja - powiedziała Marzena Górska, diler SPW z Raiffeisen Bank Polska.
Ministerstwo Finansów zaplanowało na 23 listopada przetarg sprzedaży obligacji, na którym zaoferuje papiery za 4-8 mld zł.
- W środę sesja przebiegała spokojnie, przy małych obrotach. Rentowności na długim końcu spadły o 2 pb, mniej niż na rynkach bazowych - powiedziała Górska.
Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spada o 5 pb, a niemieckich o 4 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.