Pierwsza wspólna konferencja polskich i saksońskich instytucji zaangażowanych w działania na rzecz górnictwa, zorganizowana w ramach transgranicznego projektu MineLife, odbedzie się w czwartek (16 listopada) w siedzibie Muzeum Śląskiego w Görlitz w Niemczech - poinformowała portal nettg.pl Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Udział w spotkaniu wezmą m.in. Krzysztof Król – wiceprezes WUG, Piotr Kujawski – szef Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem WUG oraz Robert Podolski – dyrektor OUG we Wrocławiu, Stefan Brangs - wiceminister gospodarki, pracy i transportu Saksonii i Zbigniew Dynak - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Projekt MineLife to wspólne przedsięwzięcie nadzoru górniczego Saksonii, samorządu województwa dolnośląskiego oraz WUG w Katowicach i OUG we Wrocławiu.
- Partnerzy chcą dyskutować o znaczeniu górnictwa dla przemysłu, administracji i społeczności lokalnej w regionie saksońsko-dolnośląskim, dzieląc się równocześnie wiedzą i informacjami z opinią publiczną - zapowiada rzeczniczka WUG.
Na konferencji MineLife mowa będzie m.in. o problemach społecznych i wpływie górnictwa na środowisko w regionie przygranicznym. Szczególną uwagę uczestnicy poświęcą strategii urzędów górniczych w Polsce, planom rozwoju województwa dolnośląskiego oraz saksońskiej strategii zarządzania zasobami.
- Konferencja ma na celu umożliwienie nawiązania kontaktów międzynarodowych przez przedsiębiorców górniczych, ekspertów, naukowców oraz pracowników administracji publicznej, a także wymianę doświadczeń w zakresie kierunków rozwoju górnictwa w Polsce i Saksonii - informuje Anna Swiniarska-Tadla.
MineLife ma służyć wzmocnieniu współpracy transgranicznej, pozwoli na wymianę informacji o sposobach działania administracji, z drugiej strony zaś o technologiach górnictwa odkrywkowego i podziemnego w regionie przygranicznym. Eksperci polscy i niemieccy zastanowią się też nad możliwościami łagodzenia konfliktów społecznych w związku z eksploatacją górniczą.
Jednym z celów MineLife jest poprawa wizerunku górnictwa. Pomocna będzie tu wystawa objazdowa o zapobieganiu zagrożeniom górniczym.
Projekt MineLife jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska–Saksonia 2014–2020.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.