Przetarg na dokończenie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny został już zakończony. Obecnie inwestor czeka na informację z ministerstwa finansów ws. uruchomienia finansowania inwestycji. Wtedy zamierza poinformować o podpisaniu umowy.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prowadzącego inwestycję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach Linda Hofman, raport z zakończonej już procedury przetargowej został przekazany do Banku Światowego i zaopiniowany przez tę instytucję.
- Obecnie trwa procedura mająca na celu uruchomienie finansowania, która jest następnym krokiem w drodze do podpisania umowy z wykonawcą - powiedziała Hofman.
Jak wyjaśniła, choć montaż finansowy tej inwestycji został ukończony i zabezpieczony, aby móc wnioskować o uruchomienie finansowania RZGW musiał znać dokładną wnioskowaną kwotę, co nie było możliwe na etapie postępowania przetargowego.
- W tej sytuacji, kiedy jest już nam znany wykonawca, możemy o to uruchomienie finansowania wnioskować. Tak uczyniliśmy; czekamy na odpowiedź z Ministerstwa Finansów - wskazała Hofman.
Jak zaznaczyła, mimo że wykonawca został już wybrany, jego nazwa nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości. RZGW zamierza to uczynić z chwilą otrzymania wiążącej informacji nt. uruchomienia finansowania inwestycji. Wtedy też planuje poinformować o podpisaniu umowy.
- Wtedy poinformujemy, który podmiot ukończy budowę zbiornika i liczymy na to, że będzie to w przyszłym tygodniu - uściśliła rzeczniczka gliwickiego RZGW.
Zaproszenie do składania ofert inwestor opublikował 21 kwietnia br., pierwotnie określając czas na to do 30 czerwca. Później termin ten został przedłużony ze względu na liczne zapytania oferentów. Pod koniec lipca RZGW informował, że w przetargu, którego jedynym kryterium była cena, wpłynęło pięć ofert.
Najtańszą z nich, opiewającą na 768,2 mln zł złożyło konsorcjum firm: Energopol-Szczecin (lider) oraz Euro-Asian Construction Corporation EVRASCON z siedzibą w Azerbejdżanie. Kolejną zaproponowało konsorcjum Budimeksu (lider) i inwestora strategicznego Budimeksu: hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman - 903,9 mln zł.
Trzy kolejne oferty pochodziły od: chińskiej państwowej firmy hydroenergetycznej Sinohydro (917,1 mln zł), konsorcjum raciborskiego Rafako (lider) oraz spółek PBG i Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa (946 mln zł), a także od włoskiej firmy Salini Impregilo (1 mld 205,7 mln zł). Po otwarciu ofert RZGW nie informował już o wynikach ich analizy.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami RZGW procedury związane z wyborem nowego wykonawcy prowadzono tak, by podpisać umowę w drugiej połowie br. i przez kolejne dwa lata przeprowadzić prace budowlane. Określony w ogłoszeniu przetargowym termin realizacji zamówienia to 740 dni od dnia zawarcia umowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.