Indeksy giełdowe w zachodniej Europie na niewielkich minusach, ale giełdy w regionie mają za sobą już 7 tygodni zakończonych zwyżką wskaźników w ciągu ostatnich 8. W poniedziałek na rynkach sporo danych makro. Nie brakuje też polityki - podają maklerzy.
W Niemczech podano już, że zamówienia w przemyśle wzrosły we wrześniu o 1,0 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 1,1 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 4,1 proc., po korekcie z +3,6 proc.
W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 9,5 proc., po wzroście poprzednio o 8,3 proc., po korekcie z +7,8 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 7,1 proc.
Wkrótce na rynku pojawią się dane PMI w sektorze usług w X, m.in. z Francji, Niemiec i strefy euro. Będą to końcowe wyliczenia tych wskaźników.
O 10.30 grupa badawcza Sentix poda wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w listopadzie. Analitycy spodziewają się jego poprawy i wzrostu do 31,0 pkt. z 29,7 pkt. w październiku.
O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowany indeks cen producenta PPI we wrześniu.
O 11.30 wiceprezes Fed z Nowego Jorku Simon Potter weźmie udział w zamkniętych dla prasy warsztatach EBC we Frankfurcie.
O 18.10 Peter Praet - z rady EBC - oraz prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley wystąpią w Economic Club w Nowym Jorku.
Praet ocenił już w poniedziałek we Frankfurcie, że EBC nadal potrzebuje znacznej akomodacji, aby zapewnić stopniową konwergencję inflacji w kierunku celu inflacyjnego EBC.
- Ryzyka deflacyjne zniknęły i niektóre mierniki inflacji bazowej wzrosły w ciągu ostatnich miesięcy, ale muszą jeszcze wykazać bardziej przekonujące oznaki utrzymywania się tendencji wzrostowej - powiedział Praet.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.