Należąca do Grupa Energa spółka Energa Wytwarzanie zakończyła kompleksową modernizację ponad 100-letniej Elektrowni Wodnej w Pierzchałach na Warmii. Inwestycję przeprowadzono z zachowaniem cennych walorów architektonicznych budynku i unikalnej hali maszyn.
Elektrownia Pierzchały w województwie warmińsko-mazurskim, usytuowana jest na rzece Pasłęka, niedaleko Braniewa, w rezerwacie objętym programem Natura 2000. Obiekt wybudowano na lewym zboczu doliny rzeki w latach 1913–1916. Jako jeden z nielicznych nie uległ zniszczeniu w czasie wojny i już na jesieni 1945 r. zaczął ponownie zasilać w energię Elbląg i tamtejszą elektrownię.
Prace w zabytkowym zakładzie rozpoczęły się w 2014 r. Z uwagi na bardzo duży zakres robót podzielono je na etapy. Najpierw przeniesiono nastawnię i pomieszczenia dyżurne do nowego pomieszczenia, zainstalowano nowoczesne regulatory obrotów oraz napięcia, wraz z układami automatycznej synchronizacji. Rok później przystąpiono do przebudowy układów pierwotnych wyprowadzenia mocy. Zakres prac obejmował m.in. wymianę wysłużonego transformatora.
W miejsce starej rozdzielni 10,5 kV zamontowano nowoczesną 7-polową rozdzielnię 15 kV typu D-24 z wyłącznikami próżniowymi. Wymienione wszystkie kable w obwodzie pierwotnym i wtórnym, zainstalowano nowe cyfrowe zabezpieczenia podstawowej i rezerwowej linii wyprowadzenia mocy. W ramach modernizacji wykonano też nowy układ pomiarowy z transmisją danych i uruchomiono nowy system telemechaniki, podłączając elektrownię do systemu sterowania Regionalnej Dyspozycji Mocy (RDM) Elbląg. W końcowej fazie prac zmodernizowano część hydrotechniczną - kanały wylotowe i przyczółki po stronie dolnej wody elektrowni, a także oczyszczono płytę wypadową elektrowni.
- Dbamy o nasze aktywa wytwórcze. Inwestujemy w nowe bloki energetyczne, lecz stare elektrownie wodne, które eksploatujemy na Pomorzu i Warmii są dla nas również bardzo ważne – mówi Daniel Obajtek, prezes Energa S.A.
- To obiekty unikatowe pod względem architektonicznym, stanowiące istotne odnawialne źródło wytwarzania energii, będącej darem natury - dodaje.
Po całościowej modernizacji elektrowni wodnej w Pierzchałach, wcześniejszej modernizacji elektrowni w Niedalinie, remoncie głównych urządzeń w Brąswałdzie i Gałąźni Małej oraz finalizowaniu prac w malowniczym obiekcie zbiornikowym w Krzyni (województwo pomorskie) Energa Wytwarzanie rozpocznie modernizację kolejnej elektrowni - w Borowie na terenie Gminy Kalisz Pomorski. Jej głównym celem jest zwiększenie rocznej produkcji o 760 MWh.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.