Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami, a celem polskiego rządu jest jego rozwój - powiedziała w środę (25 października) premier Beata Szydło, otwierając II Spotkanie Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
Dodała, że chodzi o rozwój zarówno transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, jak i morskiego i śródlądowego.
- Chcemy rozwijać obopólnie korzystną współpracę dla dobra naszych państw, obywateli, także w dziedzinie rozwoju portów morskich, terenów przybrzeżnych oraz dróg wodnych całego naszego regionu - powiedziała premier Szydło.
Szefowa polskiego rządu dodała, że warto w tym miejscu wspomnieć "o najbardziej kompleksowym polskim projekcie rozwojowym", jakim jest Centralny Port Komunikacyjny.
- Koncepcja hubu komunikacyjnego obejmuje budowę największego w Polsce portu lotniczego i włączenie go w sieć połączeń kolei dużych prędkości - mówiła premier Beata Szydło. Podkreśliła, że CPK będzie m.in odpowiedzią na dynamicznie rosnącą liczbę połączeń lotniczych między Europą i Azją.
Więcej połączeń euroazjatyckich w formacie 16+1
O tym, że w interesie Polski jest zwiększenie połączeń euroazjatyckich powiedział podczas otwarcia forum minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dodał, że w naszym wspólnym interesie jest zwiększenie połączeń euroazjatyckich.
- Widzimy ogromną szansę w intensyfikacji współpracy w ramach formatu 16+1 - powiedział minister i dodał, że "rozwój przewozów z wykorzystaniem euroazjatyckich szlaków przyniesie obopólne korzyści zarówno Chinom, jak i państwom naszego regionu".
60 mld zł na infrastrukturę do 2023 r.
Adamczyk przypominał, że polski rząd realizując plan rozwoju infrastruktury transportowej zaakceptował wydatki sięgające około 60 mld dol. do 2023 r.
Z kolei premier Szydło podkreśliła, że Europa Środkowo-Wschodnia stanowi bramę Unii, przez którą wszystkie produkty transportowane są drogą lądową z Chin do Europy Zachodniej oraz z Europy do Chin i dodała, że na sam tylko program rozwoju i modernizacji sieci kolejowej realizowany przez Polskę przeznaczonych zostanie do 2023 r. 16 mld euro.
Podczas otwarcia forum minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że na środowym spotkaniu ministrów transportu ma zostać wypracowana strategia i koncepcja dla całej szesnastki tak, aby stworzyć wspólną wizję i wspólne projekty infrastrukturalne łączące poszczególne państwa naszego regionu i aby nawiązać kontakt i bezpośrednią współpracę z Chinami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.