Ok. 60 krajów uczestniczących w konferencji poprzedzającej szczyt klimatyczny w Bonn zgodziło się, że za rok w Katowicach państwa przyjmą pakiet implementacyjny dla porozumienia paryskiego, czyli globalnej umowy klimatycznej - poinformował w piątek (20 października) resort środowiska.
Konferencja poprzedzająca szczyt klimatyczny, czyli tzw. preCOP, odbywała się 17-18 października na Fidżi. Brał w nim udział pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. Fidżi przewodniczyć będzie obradom klimatycznym, które odbywać się będą od 5 do 18 listopada w Bonn.
Ministerstwo środowiska poinformowało, że najważniejszym ustaleniem preCOP-u była zgoda wszystkich uczestników tego spotkania, tj. ok. 60 państw, że w 2018 r., podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, ma być przyjęty pakiet implementacyjny dla porozumienia paryskiego.
"Porozumienie paryskie, które zakłada powstrzymanie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza po 2020 roku, a także zawarty w nim Warszawski Międzynarodowy Mechanizm ds. Strat i Szkód (WIM) - to dokumenty istotne dla kształtowania polityki zrównoważonego rozwoju świata" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Sałek.
WIM zobowiązuje kraje rozwinięte do zwiększenia stałego zaangażowania finansowego na rzecz wsparcia krajów rozwijających się w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu.
Wynegocjowane w grudniu 2015 r. podczas szczytu klimatycznego w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne jest pierwszą umową międzynarodową zobowiązującą wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Jej głównym celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st. C. Nowa globalna umowa klimatyczna zacznie obowiązywać od 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.