Sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej w czwartek (19 października) rozpoczęła swoje wyjazdowe posiedzenie na Śląsku. Pierwszym przystankiem była elektrownia Łaziska, gdzie parlamentarzyści spotkali się z przedstawicielami zarządu Taurona Polska Energia. Rozmowy dotyczyły pakietu zimowego oraz nowoczesnych technologii mających ograniczyć emisję CO2.
- Ciesze się, że jesteśmy w Łaziskach, bo to tutaj, jak w pigułce mieszczą się wszystkie problemy Śląska. To tutaj znajduje się elektrownia Łaziska, to tutaj znajduje się kopalnia Bolesław Śmiały i mamy również hutę, ogółem przemysł ciężki. To pokazuje jednocześnie, że właśnie w Łaziskach można i trzeba rozmawiać o energetyce i górnictwie. Temat, który nas tu sprowadza to pakiet zimowy – powiedziała w czasie spotkania z dziennikarzami posłanka Izabela Kloc
Parlamentarzystka, która szefuje sejmowej Komisji, wyjaśniła, że gremium to wnikliwie analizuje akty legislacyjne Unii Europejskiej.
- Obserwujemy też, to co się dzieje z energetyką w Polsce i w Unii. Dlatego żeby parlamentarzyści mogli wyrażać swoje opinie w jak najbardziej świadomy sposób, zorganizowaliśmy tę wizytę. W elektrowni Łaziska poznaliśmy bardzo ciekawe propozycję związane przede wszystkim z takim wykorzystaniem CO2, który będzie nieszkodliwy dla ludzi i nieszkodliwy dla środowiska. To był właśnie główny cel tej dzisiejszej wizytacji – przyznała posłanka.
- Tutaj prowadzone są bardzo ciekawe badania, które być może zostaną wykorzystane po to, abyśmy mogli dalej wykorzystywać nasz skarb, skarb który mamy pod ziemią, czyli węgiel służący do produkcji energii elektrycznej – dodała i przypomniała, że Tauron Polska Energia działa zarówno w kraju, jak i na forum europejskim, by złagodzić zapisy pakietu zimowego.
Wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda, który także uczestniczył w briefingu, przyznał, że polska energetyka mierzy się dzisiaj zarówno z wyzwaniami technicznymi, jak i ekonomicznymi.
- Dyskutowaliśmy nie tylko o tym w jakim kierunku powinien ewoluować pakiet zimowy - jakie zmiany należy tam wprowadzić, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo energetyczne Polsce - ale również o tym jakie technologie powinniśmy rozwijać, aby w długim terminie polski mix wpasowywał się w politykę unijną – stwierdził.
- Jeśli chodzi o pakiet zimowy to podstawowym problemem, który widzimy jako sektor, jest przede wszystkim fakt, że nie powinno być ograniczeń dla jednostek węglowych, ani żadnych innych w rynku mocy. Neutralność technologiczna rynku mocy, to jest konieczna zasada do tego żeby on w ogóle efektywnie ekonomicznie działał. Mieszanie dwóch instrumentów, czyli polityki klimatycznej oraz instrumentów dotyczących organizacji rynku energii, powoduje ekonomiczną nieefektywność ich działania. Dowiedliśmy tego w raporcie niedawno opublikowanym przez Polski Komitet Energii Elektrycznej – ocenił wiceprezes Broda.
- Polityka klimatyczna idzie wyraźnie w kierunku ograniczania emisji CO2, co zresztą jest związane z problemem, który chyba nam wszystkim leży na sercu, czyli stabilnością klimatu. My przykładamy się do tego, aby szukać rozwiązań, które będą emitowały, jak najmniej albo żebyśmy mogli to emitowane CO2 wykorzystywać. Niezależnie od dyskusji na ile prawdopodobne i na ile kosztowne jest rozwinięcie takiej technologii, to my sądzimy, że naszym obowiązkiem jest spróbować. To właśnie robimy m.in. tutaj w Łaziskach – podsumował wiceprezes.
Sejmowa komisja na swoim posiedzeniu zbierze się w piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Mają w nim uczestniczyć m.in. przedstawiciele Rządu RP z Ministerstw Energii, Środowiska i Rozwoju, posłowie do Parlamentu Europejskiego, a także eksperci w dziedzinie górnictwa i energetyki. Na spotkaniu tym maja zostać przedstawione informacje na temat tzw. „pakietu zimowego”, czyli projektu regulacji UE dotyczącego polityki energetycznej UE oraz innowacji w górnictwie i energetyce w kontekście rozwoju polskiej gospodarki.
W godzinach popołudniowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zostanie przedstawiona Komisji informacja o stanie przygotowań do 24 sesji Konferencji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (UNFCCC) w sprawie zmian klimatu. Udział wezmą również przedstawiciele rządu z Ministerstwa Środowiska i prezydent Katowic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.