Rozpoczynające właśnie działalność Stowarzyszenie Biznes-Nauka-Samorząd "Pro Silesia" w 2018 r. będzie koordynowało pracę Domu Polski Południowej w Brukseli, który reprezentuje tam interesy woj. śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego.
W październiku 2018 r. stowarzyszenie zamierza współorganizować w Brukseli konferencję nt. zintegrowania europejskich strumieni finansowania obszarów współpracy nauki, biznesu oraz samorządu.
Poinformował o tym w czwartek prezes stowarzyszenia prof. Wiesław Banyś podczas 45. uroczystej sesji sejmiku woj. śląskiego zorganizowanej w ramach drugiego dnia 7. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Działające od trzech miesięcy Stowarzyszenie Biznes-Nauka-Samorząd "Pro Silesia" zastępuje działalność dotychczasowego biura regionalnego woj. śląskiego w Brukseli. Jednocześnie ma lepiej od niego synchronizować i wyrażać - na płaszczyźnie międzynarodowej - wspólne interesy współtworzących je regionu, miast, instytucji otoczenia biznesu i uczelni.
Jak mówił w czwartek (19 października) prezes "Pro Silesii", stowarzyszenie chce na m.in. prowadzić do intensywniejszych kontaktów środowisk naukowych, biznesowych, samorządowych woj. śląskiego z regionami, z którymi region ten już współpracuje (a także - w dalszej perspektywie - inicjować nowe kierunki; zasygnalizował tu m.in. Hiszpanię).
- To wiąże się z dyskutowaną obecnie kwestią zmian w przyszłym 9. Programie Ramowym, prowadzących do skumulowania, zintegrowania różnych strumieni finansowania w tym programie, które byłyby ukierunkowane właśnie na współpracę między samorządami, biznesem i uczelniami w danych regionach, bazując na ich inteligentnych specjalizacjach - wyjaśnił prof. Banyś.
Wskazał, że kwestia ta była konsultowana niedawno na poziomie konferencji rektorów niemieckich, francuskich i polskich; zostanie też w przyszłym tygodniu poruszona podczas posiedzenia rady Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów.
- Czas nas troszeczkę tu wszystkich goni; w 2018 r. powinniśmy przedstawić Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu przedstawić konkretne propozycje - zasygnalizował Banyś.
Prezes "Pro Silesii" przypomniał przy tym, że woj. śląskie funkcjonuje dziś - wespół z woj. małopolskim i opolskim - w obrębie Domu Polski Południowej w Brukseli, który od nowego roku zmieni swoją siedzibę. Obecnie finalizowana jest umowa regulująca zasady tej współpracy z pozostałymi regionami; w 2018 r. Stowarzyszenie przejmie koordynację wszystkich działań Domu.
- Planujemy, aby państwo rektorzy z wszystkich naszych trzech regionów, mieli możliwość spotkania się z ludźmi odpowiedzialnymi za politykę spójnościową, także naukową w Brukseli. Planujemy to spotkanie na kwiecień 2018 r., (...) żeby te rozmowy dotyczące współpracy między biznesem, samorządem i nauką, coraz bardziej przechodziły do świadomości polityków europejskich - zasygnalizował Banyś.
Do zmian w sposobie finansowania "łączy między nauką, biznesem i samorządami" w nowym programie ramowym ma także zmierzać konferencja, którą stowarzyszenie planuje zorganizować w październiku 2018 r. we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Europejską Konferencją Uniwersytetów, innymi partnerami, a także Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Komitetem Regionów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.