Sentyment dla walut rynków wschodzących - w tym złotego - jest pozytywny, jednak niskie poziomy kursu EUR/PLN sygnalizują znaczne ryzyko korekty w górę - oceniają eksperci. Ich zdaniem, trwająca obecnie korekta na rynku długu może potrwać do aukcji obligacji zaplanowanej na 25 października.
EUR/PLN zszedł w poniedziałek poniżej poziomu 4,24 i jest notowany najniżej od 6 września 2017 roku.
- Złoty się umacnia, na dzień dzisiejszy inwestorzy są lepiej nastawieni do walut rynków wschodzących, wynika to z tego, że w Hiszpanii ryzyko polityczne nieco +rozeszło się po kościach+, banki centralne nie zaskoczyły w zeszłym tygodniu, a do Polski napływa dodatkowo kapitał zagraniczny, wspierający mocniejszego złotego - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
W jego opinii, wynik wyborów parlamentarnych w Austrii nie ma negatywnego wpływu na europejską walutę.
W Austrii w niedzielnych wyborach do Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) wygrała chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), kierowana przez dotychczasowego ministra spraw zagranicznych, 31-letniego Sebastiana Kurza.
W tygodniku ekonomicznym ING, eksperci dostrzegają jednak przestrzeń do skorygowania ostatnich spadków kursu eurozłotego.
- Szanse na krótkoterminową korektę z obecnych poziomów EUR/PLN są, naszym zdaniem, duże. Złotemu, w naszej ocenie, nie pomogą m.in. dane z kraju publikowane w tym tygodniu. Pozytywny sentyment dla walut rynków wschodzących nie wskazuje, aby jej skala miała być jednak istotna (okolice 4,29) - napisali ekonomiści ING.
We wtorek GUS opublikuje dane o płacach i zatrudnieniu we wrześniu. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozują, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,1 proc. rdr, a zatrudnienie o 4,7 proc. rdr.
W środę natomiast rynek pozna wrześniowe dane o produkcji przemysłowej (Konsensus PAP - wzrost o 5,4 proc. rdr), cenach produkcji (Konsensus PAP - wzrost o 3,1 proc. rdr) i sprzedaży detalicznej (Konsensus PAP - wzrost o 2,2 proc. rdr).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.