- Strona polska chce do końca 2018 r. uzgodnić z Komisją Europejską szczegóły dotyczące współfinansowanego ze środków UE Funduszu dla Śląska o budżecie kilku miliardów złotych - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fundusz ma wesprzeć rewitalizację regionu.
Pierwsze spotkanie z przedstawicielami KE w sprawie unijnego Programu Wsparcia Regionów Górniczych odbyło się w miniony czwartek (13 października) w Ministerstwie Energii, kolejne zaplanowano w pierwszym kwartale przyszłego roku w Katowicach. W poniedziałkowej (16 października) rozmowie na antenie lokalnego Radia Piekary wiceminister przedstawił szczegóły prowadzonych rozmów.
- Wystąpiliśmy, nie tylko jako Ministerstwo Energii, ale jako przedstawiciele rządu, o to, aby Śląsk, województwo śląskie, zostało objęte programem wsparcia jako region restrukturyzacyjny, a więc na nowe technologie, nowe inwestycje, tworzenie nowych miejsc pracy. Ma to polegać na tym, że ma powstać fundusz wsparcia dla województwa śląskiego - powiedział Tobiszowski.
- Liczymy, że ustalimy z Unią Europejską powstanie funduszu z konkretną pulą środków do końca przyszłego roku. Mówimy o paru miliardach złotych. To nie jest kwestia miliona, a paru miliardów zł, stąd te rozmowy muszą być sprecyzowane; będzie to fundusz wieloletni, nie na rok-dwa - dodał.
Olbrzymia szansa pokoleniowa
Jego zdaniem stworzenie takiego funduszu będzie dla województwa śląskiego - jak mówił - "olbrzymią szansą pokoleniową na dokonanie pewnego pchnięcia rozwojowego", a wspierane przez fundusz przedsięwzięcia mają być częścią tworzonego programu dla województwa śląskiego.
Wiceminister zastrzegł, że strona polska chce zarekomendować Unii nie tylko projekty związane bezpośrednio z przemysłem, ale także służące rewitalizacji i rozwiązywaniu problemów społecznych. Tobiszowski zachęcał różne środowiska do zaangażowania w tworzenie i przedstawianie takich projektów.
Spotkanie z przedstawicielami KE w sprawie funduszu odbyło się w miniony czwartek w siedzibie resortu energii; wcześniej podobne miały miejsce w Czechach i na Słowacji. Spotkaniu w Warszawie przewodniczył Juraj Nociar, szef gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza.
Założenia już przedstawiono
Jak mówił w poniedziałek Tobiszowski, przedstawiano m.in. pierwsze założenia funduszu i planowane w województwa śląskim przedsięwzięcia, a reprezentanci KE zaprezentowali fundusze, z których mogą korzystać restrukturyzowane regiony.
Wiceminister poinformował, że do kolejnego, planowanego w przyszłym roku w Katowicach, spotkania, strona polska zamierza uszczegółowić prezentowane projekty oraz kryteria ich realizacji. Przedsięwzięcia mają być podzielone na te, których przygotowania są zaawansowane i mogą być szybko realizowane, oraz projekty wieloletnie, wymagające czasu.
- Chodzi o projekty długotrwałe, które stabilizują pewne procesy na Śląsku i tworzą miejsca pracy, przenoszą nas w świat nowych technologii - także górniczych, ale mogą to być również nowe gałęzie przemysłu, jak np. informatyzacja czy kwestia elektromobilności - wyjaśnił Tobiszowski. Dodał, że rozmawiano też o stworzeniu bazy terenów pod takie inwestycje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.