Problematyka związana z zaspokojeniem krajowego zapotrzebowania na surowce energetyczne, technologiami produkcji energii oraz relacjami pomiędzy sektorem wydobywczym a energetyką będzie tematem konferencji, która rozpoczęła się w niedzielę (15 października) w Zakopanem.
Organizatorem tego prestiżowego spotkania naukowców i praktyków, odbywającego się pod hasłem „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej”, jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnym i Energią Polskiej Akademii Nauk. Konferencja odbywa się już 31. raz z rzędu, a jej patronami medialnymi są portal nettg.pl oraz Trybuna Górnicza.
W pierwszym dniu obrad uwaga uczestników skupi się m.in. na problemach i wyzwaniach wiążących się z wykorzystaniem paliw kopalnych w krajowej energetyce. Referat o takiej tematyce zaprezentuje prof. Lidia Gawlik z IGSMiE PAN. Sytuację na międzynarodowym rynku węgla energetycznego przybliży prof. Zbigniew Grudziński, reprezentujący tę samą jednostkę naukową. Referat pt. "Górnictwo węgla kamiennego wyzwaniem dla krajowego sektora energetycznego" zaprezentuje Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Zagadnienia związane ze strategiami funkcjonowania Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej przybliżą z kolei członkowie zarządów tych firm.
Konferencja trwać będzie do środy, 18 października. W jej trakcie odbędzie się w sumie 9 sesji i wygłoszone zostaną 44 referaty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.