Na giełdach w zachodniej Europie przeważają niewielkie zniżki indeksów. Katalonia ma dylemat - czy jest niepodległa, czy też nie. Amerykańska Rezerwa Federalna raczej nie będzie się wahać z podwyżką stóp procentowych w grudniu. W czwartek (12 października) koniec piątej rundy negocjacji między UE a Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia tego kraju z UE - podają maklerzy.
Inwestorów nadal interesuje sprawa (nie)niepodległości Katalonii.
Rząd w Madrycie dał w środę szefowi władz Katalonii - Carlesowi Puigdemontowi - pięć dni na wyjaśnienie, czy we wtorkowym wystąpieniu ogłosił niepodległość regionu.
- Termin ten mija w poniedziałek o godz. 10 - poinformował w środę hiszpański premier Mariano Rajoy.
Secesja oznacza rozwiązanie siłowe
W wezwaniu, wysłanym w środę Puigdemontowi, napisano, że jeśli potwierdzi on secesję lub jeśli nie odpowie władzom centralnym, to dostanie kolejne trzy dni - do godz. 10 w czwartek 19 października - na skorygowanie swego stanowiska. W przeciwnym razie uruchomiony zostanie artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, który umożliwia zawieszenie autonomii Katalonii - sprecyzował premier Rajoy podczas swojego wystąpienia w parlamencie.
Szef rządu centralnego ocenił, że "bardzo ważne jest, aby Puigdemont wyjaśnił pozostałym Hiszpanom, czy wczoraj ogłosił niepodległość czy też nie".
Władze w Barcelonie stoją przed dylematem. Jeśli Puigdemont oznajmi, że proklamował niepodległość, na scenę wkroczy rząd centralny.
- Jeśli powie, że nie ogłosił secesji, separatystyczna skrajnie lewicowa partia CUP najprawdopodobniej wycofa swoje poparcie dla mniejszościowego rządu Puigdemonta - oceniają analitycy.
Pewne wątpliwości ma Fed - wprawdzie z opublikowanych w środę "minutek" z wrześniowego posiedzenia wynika, że wielu członków Rezerwy Federalnej uważało za zasadną kolejną podwyżkę stóp procentowych w 2017 r., jednak wielu z nich wyraziło obawy, że niska inflacja może nie mieć charakteru przejściowego.
Niektórzy bankierzy ocenili, że kolejne podwyżki stóp procentowych powinny zostać odłożone w czasie, aż napływające z gospodarki dane potwierdzą, że niskie odczyty inflacji w tym roku mogą nie okazać się trwałe.
- "Minutki" Fed wskazują jednak, że gospodarka USA znajduje się na ścieżce ożywienia gospodarczego, a następny wzrost stóp procentowych nie będzie ostry, co łagodzi obawy o wstrząs dla rynków - mówi Lexter Azurin, analityk AB Capital Securities.
W czwartek kończy się piąta runda negocjacji między UE a Wielką Brytanią na temat warunków wyjścia tego kraju z UE. Zegar tyka, a na horyzoncie nie widać osiągnięcia porozumienia brytyjskiego rządu z UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.