Na giełdach w zachodniej Europie umiarkowane wzrosty. Spółki cykliczne, jak banki i firmy wydobywcze, kontynuują rajdy. W Katalonii strajk generalny - podają maklerzy.
We wtorek (3 października) w Europie zyskuje 13 z 19 sektorów ze Stoxx 600. Kurs euro spada o 0,09 proc. do 1,1723 USD. Baryłka ropy Brent na ICE Futures traci 0,6 proc. do 55,80 USD. Złoto bez zmian - po 1.271,16 USD za uncję. Miedź na LME w Londynie tanieje o 0,4 proc. do 6.464,00 USD za tonę.
Uwagę inwestorów nadal przyciąga to, co dzieje się w Hiszpanii po niedzielnym referendum w Katalonii.
W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi.
W poniedziałek rząd Hiszpanii wyraził gotowość do współpracy z innymi partiami politycznymi, by znaleźć odpowiedź na "proniepodległościowe wyzwanie" po referendum w Katalonii.
Mariano Rajoy - premier i szef rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej (PP) - w rozmowach z liderami socjalistycznej PSOE i liberalnych Ciudadanos zadeklarował gotowość rozważenia propozycji zaprezentowanych przez inne ugrupowania w reakcji na sprawę katalońską.
W niedzielę w Katalonii odbyło się referendum w sprawie "oderwania się" od Hiszpanii. Według regionalnego rządu katalońskiego w plebiscycie zagłosowało ok. 2,3 mln osób, czyli ok. 42 proc. uprawnionych, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego hiszpańskiego regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy uznano za nieważne.
Hiszpańskie władze centralne uznają referendum za nielegalne. Referendum za nielegalne uznała również Komisja Europejska, jednocześnie wzywając strony konfliktu do dialogu.
- Referendum niepodległościowe w Katalonii zostało już w dużej części zdyskontowane na rynkach. Jest więc czas na poprawę wskaźnika IBEX - mówi Sylvain Goyon, strateg Natixis.
- Spodziewamy się osiągnięcia porozumienia w Hiszpanii w średniej perspektywie, prawdopodobnie w kierunku federacji. Tymczasem hiszpańska gospodarka jest w solidnym stanie - dodaje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.