Poniedziałkowa (2 października) sesja przyniosła osłabienie złotego do euro i dolara. Kurs EUR/PLN będzie potrzebował silnego impulsu, by wybić się z konsolidacji - oceniają eksperci. Rentowności obligacji wróciły do poziomów odniesienia, choć otworzyły się wyżej po niedzielnym referendum w Katalonii.
- EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,285-4,335. Potrzeba będzie mocnego impulsu, żeby się z niego wybić - powiedział Marcin Turkiewicz, diler walutowy z mBanku.
- W poniedziałek złoty się osłabił, otworzył się lekko powyżej 4,30 za euro i przejściowo sięgnął 4,32 - dodał.
Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum wzięło udział ok. 42,3 proc. z uprawnionych do głosowania - ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu.
Hiszpańska policja użyła w niedzielę siły, gumowych kul i gazu łzawiącego wobec osób protestujących w Barcelonie przeciwko działaniom funkcjonariuszy, którzy konfiskowali urny i karty do głosowania w lokalach wyborczych. Rząd Katalonii oświadczył, że w rezultacie działań policji rannych zostało niemal 900 osób.
Premier Katalonii Carles Puigdemont oświadczył po głosowaniu, że "obywatele Katalonii zyskali prawo do posiadania niepodległego kraju".
- Po referendum w Katalonii rentowności i na rynkach bazowych, i u nas, na otwarciu sesji były wysokie, ale systematycznie spadały i wróciliśmy blisko poziomów z piątkowego zamknięcia. Obroty są niskie - powiedział Konrad Augustyński, zarządzający TFI PZU.
Jego zdaniem posiedzenie RPP, które kończy się w środę, nie będzie miało istotnego wpływu na polskie obligacje, ważniejsze będą wydarzenia na rynkach bazowych.
- Kluczowe będzie, czy EBC na październikowym posiedzeniu ogłosi ograniczenie programu QE od przyszłego roku i jak ono będzie przebiegało - powiedział.
W czwartek o godz. 13.30 Europejski Bank Centralny opublikuje protokół z wrześniowego posiedzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.