We wtorek (26 września) pogorszenie nastrojów wokół rynków wschodzących przełożyło się na lekkie osłabienie złotego. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla eurozłotego jest jednak kontynuacja trendu bocznego w następnych dniach - oceniają eksperci.
- Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne podbicie presji podażowej na PLN oraz innych walutach EM. Powodem był z jednej strony, umacniający się dolar, gdzie notowania eurodolara naruszyły długoterminową linię trendu wzrostowego, a kurs spadł poniżej 1,18 USD - ocenia Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Zdaniem eksperta, pogorszenie nastrojów wokół rynków wschodzących miało swoje podłoże również na bazie wzrostu napięcia geopolitycznego związanego z ostatnimi wypowiedziami oficjeli Korei Północnej.
- Lokalnie warto wspomnieć o podbiciu kursów większości zestawień związanych z PLN - USD/PLN podbił do blisko 3,64 wobec niedawnych 3,60. EUR/PLN testuje opór na 4,30, a CHF/PLN notowany jest po 3,75 (wobec 3,68 przedwczoraj) - napisał Ryczko.
Z kolei zdaniem Mateusza Sutowicza z Banku Millennium, wtorkowa sesja przebiegała dość spokojnie, a zmienność eurozłotego do godz. 15.00 wyniosła mniej niż 2 grosze.
- Eurozłoty co prawda nieznacznie rośnie, ale są to poziomy z ubiegłego tygodnia. Można powiedzieć, że jesteśmy w szerszym trendzie bocznym - powiedział Sutowicz.
- Jako najważniejszy czynnik ryzyka dla złotego w tym tygodniu wskazywaliśmy przedstawienie przez prezydenta propozycji dotyczącej reformy sądownictwa. Jak już wiemy, one nie zwierały spektakularnych zmian w stosunku do tego, co wcześniej napływało na rynek, więc reakcja złotego też była umiarkowana - dodał.
W związku z powyższym, ekspert jest zdania, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na ten tydzień dla eurozłotego jest kontynuacja trendu bocznego.
- Oczywiście z zastrzeżeniem, że chociażby dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen nie przyniesie niczego nowego - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.