Spółka Tauron Dystrybucja zakończyła we Wrocławiu budowę Centrum Zarządzania Siecią. Dzięki nowoczesnym systemom zainstalowanym w dyspozycji, spółka będzie mogła jeszcze szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych związanych z dostawami prądu – poinformowało we wtorek (26 września) biuro prasowe Taurona.
- Dyspozycja sieciowa to serce każdej spółki dystrybuującej energię elektryczną. To z tego miejsca zarządza i steruje się siecią elektroenergetyczną. Praca dyspozytorów odbywa się tutaj przez 24 godziny na dobę i przez 365 dni w roku. To specjalnie przygotowani i przeszkoleni pracownicy. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie energetyki – wyjaśniono w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.
Pracę służb dyspozytorskich wspierają najnowocześniejsze narzędzia informatyczne, dzięki którym dyspozytorzy w każdym momencie mogą sprawdzić warunki pracy wszystkich stacji elektroenergetycznych i zdalnie nimi sterować.
- Dzięki nowoczesnym narzędziom, którymi dysponują pracownicy Tauron, łatwo i szybko można znaleźć schemat rozdzielni wybranej stacji elektroenergetycznej. Jednym kliknięciem dyspozytor natychmiast przechodzi do szczegółowego schematu i dzięki temu bardzo szybko może zareagować w sytuacji każdego zdarzenia sieciowego, uszkodzenia czy usterki, jakie wystąpią w sieci energetycznej - napisano.
Spółka podkreśla, że wyposażenie pracowników w nowoczesne urządzenia techniczne umożliwia przede wszystkim szybkie ustalanie przyczyn i lokalizacji przerw w zasilaniu. To szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych, podczas powodzi lub wichur, które uszkadzają linie energetyczne.
Znaczna część powierzchni nowej dyspozycji zajmuje cześć techniczna - w tym urządzenia telemechaniki, serwerownie teletechniczne i informatyczne. Obiekt został wyposażony w kilka źródeł niezależnego zasilania, co zapewnia ciągłość jego funkcjonowania. W sumie powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ok. 3 tysiące metrów kwadratowych.
Nowe Centrum Zarządzania Siecią objęło swoim zasięgiem cały Dolny Śląsk. Czterokondygnacyjny budynek z parkingiem podziemnym powstał we wrocławskich Krzykach, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Sztabowej. Dyspozycja powstała w ciągu dwóch lat i jest jedną z najnowocześniejszych w kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.