Przed nami IV edycja Polskiego Kongresu Górniczego, który w dn. 20-22 listopada odbędzie się w Krakowie. Do 30 września można zgłaszać jeszcze uczestnictwo oraz tematy referatów. Do tego terminu opłata będzie wynosić 1050 zł netto. Organizatorzy przygotowali także możliwość obniżenia opłaty konferencyjnej do 850 zł dla autorów artykułów.
- W 2007 r. Polski Kongres Górniczy po raz pierwszy odbył się w Krakowie. Przypomnijmy, że miało to miejsce w chwili szczególnej. Poprzedzał on XXI Światowy Kongres Górniczy organizowany w Polsce oraz jubileusz 50-lecia Światowej Organizacji Kongresów Górniczych, której założycielem był prof. Bolesław Krupiński. Organizatorem tych wydarzeń była Akademia Górniczo-Hutnicza. Muszę przypomnieć, że wówczas, w gronie Polskiego Stowarzyszenia Światowej Organizacji Kongresów Górniczych, podjęliśmy decyzję, że kolejne edycje Polskiego Kongresu Górniczego będą poprzedzały każdorazowo światowe kongresy górnicze. Ustaliliśmy też, że będą one organizowane kolejno przez trzy nasze filary kształcenia górniczego na poziomie wyższym, czyli Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Śląską i Politechnikę Wrocławską. Obecnie organizowany Polski Kongres Górniczy poprzedza Światowy Kongres Górniczy, który odbędzie się w 2018 roku w Astanie - stolicy Kazachstanu, ważnego kraju na mapie surowcowej świata - wyjaśnia dr Jerzy Kicki przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV PKG.
Tegoroczna edycja Kongresu zapowiada się jako niezwykle interesujące i ważne wydarzenie dla przyszłości polskiego górnictwa. Przewidywane jest ponad 300 wystąpień przedstawicieli uczelni, jednostek naukowo-badawczych działających na rzecz górnictwa, kopalń i przedsiębiorstw. Jak informują organizatorzy dotychczas zgłoszono 282 referaty i prezentacje, która zostana zaprezentowane w ponad 20. sesjach tematycznych oraz na sesjach plenarnych i satelitarnych.
- Jesteśmy przekonani, że na tegorocznym IV Polskim Kongresie Górniczym nie zabraknie nikogo, komu bliska jest przyszłość polskiego górnictwa – branży, która jeszcze przez wiele lat będzie odgrywała kluczową rolę w polskiej gospodarce – stwierdza dr Kicki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.