Osiem lat temu oczy całej Polski były zwrócone na kopalnie Wujek ruch Śląsk. To tam 18 września 2009 r. doszło do katastrofy, w której życie straciło 20 górników, a 34 zostało rannych. W najbliższy poniedziałek pod pomnikiem znajdującym się przed wejściem do ruchu Śląsk odbędą się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Poprzedzi je msza św. w intencji ofiar i górników poszkodowanych w katastrofie oraz ich rodzin.
Nabożeństwo odbędzie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Jego początek zaplanowano na godz. 9.00. Potem uroczystości przeniosą się przed kopalnię. Tam zostaną złożone kwiaty oraz zapłoną znicze.
Katastrofa w kopalni Wujek ruch Śląsk miała miejsce 18 września 2009 r. Doszło do niej na poziomie 1050 m - w rejonie ściany 5 w pokładzie 409. O godzinie 10.10, w czasie pracy kombajnu,nastąpiło zapalenie metanu i najprawdopodobniej jego wybuch. Dyspozytor kopalni ok. godziny 10.13 zaobserwował gwałtowny wzrost stężeń metanu rejestrowanych przez czujniki metanometrii automatycznej i po potwierdzeniu zdarzenia przez pracowników przebywających na dole rozpoczął prowadzenie akcji ratowniczej. Stężenia metanu w rejonie ściany wzrosły od 5 do 22 proc. W strefie zagrożenia znajdowało się 222 pracowników.
W wyniku prowadzonej akcji ratowniczej z rejonu ściany ewakuowano na powierzchnię górników z zagrożonych rejonów, w tym 12 którzy ulegli wypadkom śmiertelnym. Rannych w wypadku przewieziono do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Barbary w Sosnowcu, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Katowicach Ochojcu, Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Szpitala w Łęcznej. Do dnia 3 października 2009 r. w szpitalach zmarło kolejnych 8 poszkodowanych.
Akcję ratowniczą, polegającą na ograniczeniu zagrożenia metanowego w rejonie ściany 5, prowadzono z udziałem zastępów ratowniczych własnych kopalni, kopalń sąsiednich oraz zastępów CSRG i OSRG w Bytomiu, Jaworznie i Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szczęść im Boże na wiecznej szychcie