Operator polskiego systemu przesyłowego gazu, spółka Gaz-System uzyskała ponad 73 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę gazociągu Czeszów-Kiełczów na Dolnym Śląsku. To fragment gazowego Korytarza Północ-Południe.
Jak poinformował w środę Gaz-System, chodzi o budowę gazociągu o średnicy 1000 mm i długości ok. 33 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie województwa dolnośląskiego w gminach Zawonia i Długołęka. Nowa rura zostanie ułożona wzdłuż istniejącego gazociągu o połowę mniejszej średnicy i będzie elementem rozbudowy systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku oraz założonego programu inwestycyjnego związanego z uruchomieniem terminalu LNG w Świnoujściu. Jak podkreślił w komunikacie Gaz-System, stanowi także element gazowego Korytarza Północ-Południe.
Całkowita wartość inwestycji to 132 mln zł. Z umowy o dofinansowanie zostały wyłączone wydatki na przygotowanie projektu, które zostały zrefundowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Włączone zostały natomiast wydatki na odszkodowania dla właścicieli gruntów.
We wtorek Gaz-System uruchomił pierwszą polską część korytarza - 14-kilometrowy gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice. Korytarz Północ-Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja.
Korytarz na terenie Polski ma mieć dwie nitki - wschodnią i zachodnią. Nitka zachodnia, w skład której wejdzie gazociąg Kiełczów-Czeszów-Wierzchowice, ma docelowo połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe poprzez południową Polskę, Czechy i Węgry z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji. Głównym celem budowy zachodniej nitki korytarza jest zwiększenie możliwości przesyłu gazu między Polską i Czechami dzięki rozbudowie systemów przesyłowych po obu stronach granicy oraz budowie nowego interkonektora. Dzięki temu gaz będzie mógł płynąć w obydwu kierunkach.
W 2016 roku Gaz-System otrzymał łącznie na realizację swoich projektów ponad miliard złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.