Inflacja w sierpniu tego roku wyniosła 1,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z lipcem ceny spadły o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Warzywa były tańsze o 8,1 proc. niż w lipcu, ale masło podrożało o 8,7 proc.
Pod koniec sierpnia br. w tzw. eksperymentalnym szybkim szacunku GUS podał, że inflacja w sierpniu tego roku wyniosła 1,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem deflacji, w wysokości 0,2 proc.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc. (w tym towarów - o 0,3 proc., przy wzroście cen usług - o 0,2 proc.). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,5 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,13 p. proc. Wzrost opłat w zakresie transportu (o 2,0 proc.) podwyższył ten wskaźnik o 0,17 p. proc." - napisano w komunikacie GUS.
Zgodnie z komunikatem ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc., wobec spadku o 0,2 proc. w lipcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 8,1 proc.), owoce (o 4 proc.) i cukier (o 2,2 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za ryż (o 0,7 proc.) oraz ryby i owoce morza (o 0,1 proc.).
W sierpniu br. podrożało natomiast masło (o 8,7 proc.) i tłuszcze roślinne (o 1,2 proc.). Wzrosły też ceny artykułów w grupie "mleko, sery i jaja" - przeciętnie o 0,7 proc. Napoje bezalkoholowe podrożały średnio o 0,2 proc., ale za napoje alkoholowe należało zapłacić o 0,3 proc. mniej, a za wyroby tytoniowe o 0,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.
"W sierpniu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,1 proc., a odzieży - o 2,4 proc." - podał GUS.
Wyjaśniono, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,1 proc. Wzrosły też opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1 proc.).
"Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w lipcu br. o 2 proc. W wyniku podwyżek obserwowanych w zakresie pasażerskiego transportu powietrznego, więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 7,1 proc.)" - napisano. "W sierpniu br. wzrosły także ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,2 proc., w tym gazu ciekłego - o 3 proc., oleju napędowego - o 2,4 proc., a benzyny - o 2 proc.)" - dodał GUS.
Opłaty związane z łącznością obniżono w sierpniu br. o 0,5 proc., a opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc. W tej samej skali wzrosły ceny w restauracjach i hotelach. Ceny usług związanych z rekreacją i kulturą były niższe o 0,3 proc.
GUS poinformował, że spośród innych towarów i usług, w sierpniu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi finansowe świadczone przez banki i inne instytucje (o 1,5 proc.), ubezpieczenia (o 0,4 proc.) oraz artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,3 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.