Nabór do projektu "Dobry pomysł" potrwa do początku 2018 roku. Do połowy kolejnego roku chcemy wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów i przejdą do etapu wdrożenia - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. Chodzi o podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki.
W piątek (8 września) Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Ministerstwo Rozwoju podpisały umowę na realizację pilotażowego programu "Dobry pomysł". Przewidziano na ten cel budżet w wysokości 2 mln zł. Program został opracowany w Ministerstwie Rozwoju, a jego realizacją zajmie się PFR.
- Projekt ma służyć młodym innowacyjnym firmom, innowatorom, wynalazcom w tym, aby swój wstępny pomysł na produkt, biznes, innowację mogli wdrożyć - wskazał Borys.
Dodał, że może do projektu aplikować każdy, kto przedstawi pomysł z zakresu tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji (od nowoczesnych technologii dla przemysłu, czy nowoczesnych usług, po elementy związane z ochroną środowiska, energetyką) - czyli branż ważnych z perspektywy budowania konkurencyjnej gospodarki, co jest jednym z podstawowych celów tzw. planu Morawieckiego.
W ramach "Dobrego pomysłu" pomysłodawcy, jak zaznaczył szef PFR, będą mogli skorzystać z doradztwa zarówno specjalistów z określonych branż, jak i z zakresu komercjalizacji, procesów patentowych. Otrzymają też doradztwo prawne, jak założyć działalność gospodarczą, a także doradztwo finansowe, jak zbudować biznesplan czy tworzyć plany marketingowe.
- Wszystko po to, aby jak największa liczba dobrych pomysłów mogła być wdrożona, podnosząc potencjał innowacyjności naszej gospodarki. Po to, żeby tworzyć nowe, ciekawe produkty z jak największą wartością dodaną - powiedział. Dodał, że chodzi o podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki, co jest kluczowym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Jesienią liczą na 350 projektów
Projekt "Dobry pomysł" wystartuje 18 października tego roku. Wtedy poprzez specjalną aplikację wszyscy będą mogli zgłaszać pomysły.
- Zakładamy, że na tym etapie zgłosi się ok. 350 projektów. Liczymy, że co najmniej 10 zostanie w przyszłości wdrożonych - ocenił Borys.
Jak zaznaczył szef PFR, w tej chwili jest to jeszcze program pilotażowy.
- Chcemy ocenić, jakie jest zainteresowanie rynku tym projektem, jakich kompetencji rzeczywiście potrzebują innowatorzy. Jeżeli zobaczymy, że projekt spotkał się z dobrym odbiorem, dużym zainteresowaniem, zakładamy jego kontynuowanie w dłuższym terminie, w kolejnych latach - wyjaśnił w rozmowie z PAP.
Dodał, że obecny nabór będzie trwał do początku 2018 roku.
- Do połowy kolejnego roku chcemy rzeczywiście wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów, wsparcie i przejdą już do etapu wdrożenia - ocenił. Wyraził nadzieję, że jeżeli kilkadziesiąt takich projektów odniesie sukces, "powstanie z tego być może kilka globalnych marek, które będą odnosiły sukcesy również na rynkach międzynarodowych".
Podkreślił, że celem grupy PFR jest wzmocnienie całego systemu innowacji.
- Chcemy, żeby efektem tego było podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki, animowanie współpracy pomiędzy dużym biznesem, uczelniami, innowatorami - mówił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.