W Katowicach we wtorek (5 września) gościła delegacja ONZ. Wizyta ta wiązała się z organizacją w 2018 r. Szczytu Klimatycznego w Katowicach - poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe wojewody śląskiego.
Delegaci, wraz z przedstawicielami ministerstwa środowiska, spotkali się rano w Pałacu Goldsteinów, by omówić przygotowania do przyszłorocznego, wielkiego wydarzenia. Przedstawiciele wszystkich służb mundurowych przedstawili swoje zadania i przybliżyli zasady działania w przypadku organizacji takich przedsięwzięć.
- Mamy wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, chociażby po zeszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży, mamy też wypracowane pewne schematy działań, które się sprawdziły. Myślę, że przy poparciu rządu pani premier Beaty Szydło wspólnie uda nam się odpowiednio zabezpieczyć i przygotować do Szczytu Klimatycznego - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Również prezydent Katowic Marcin Krupa zapewniał, że miasto posiada nie tylko dobrą infrastrukturę, spore doświadczenie w organizacji dużych i międzynarodowych wydarzeń, ale i odpowiednie siły i środki do ich zabezpieczeń.
Delegaci ONZ zwiedzili także Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem numeru alarmowego 112, przyjrzeli się pracy operatorów oraz dyspozytorów CZK. Centrum Powiadamiania Ratunkowego, jak zresztą sami przyznali, zrobiło na nich duże wrażenie, z ciekawością wypytywali więc o to, ilu operatorów jest zatrudnionych, w jakim systemie pracy, czy znają języki obce i jak wygląda cały proces rekrutacji. W CZK delegaci dopytywali z kolei o procedury zwoływania sztabu kryzysowego czy o sposoby przekazywania informacji do społeczeństwa i mediów.
- To, co mieliśmy okazję zobaczyć, przekonuje nas, że jeśli przez najbliższe miesiące będziemy wspólnie pracować, szczyt klimatyczny będzie sukcesem – podsumowała wizytę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Laura Lopez, dyrektor ds. obsługi konferencji przy ONZ.
Już w grudniu przyszłego roku w Katowicach odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). Szczyt Klimatyczny w Polsce będzie bardzo istotny, ponieważ wówczas mają zostać wyznaczone konkretne kierunki realizacji porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. Szacuje się, że w wydarzeniu tym weźmie udział ok. 18 tys. osób z 200 państw, dlatego jest to przedsięwzięcie na ogromną skalę pod kątem organizacyjnym, logistycznym, jak i zabezpieczenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.