Złoty może osłabiać się wobec euro po zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu EBC. Rentowności krajowych obligacji będą szły w górę - oceniają eksperci.
- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogłoszenie procesu redukcji skupu aktywów w strefie euro nie nastąpi we wrześniu, tylko w późniejszym terminie, prawdopodobnie w październiku, a także, że komunikat wydany po posiedzeniu EBC może cechować silne gołębie nastawienie, które wpisywałoby się w trend obaw rady EBC o zbyt szybką aprecjację euro wobec dolara - powiedział PAP Biznes Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego z PKO BP.
- Zakładam, że - ponieważ w ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach, rynki walutowe bardzo optymistycznie podchodziły do zapowiedzi EBC - bardziej gołębie tony spowodują, że rynki zaczną zwracać uwagę na pewne problemy w strefie euro - dodał.
Zdaniem eksperta, może to znacząco zmniejszyć optymizm względem działań EBC i przełożyć się na ogólny wzrost obaw co do perspektyw gospodarczych zarówno w strefie euro, jak i na świecie. Według Kosatego, będzie to negatywne dla złotego.
Ekspert ocenia, że na te procesy prawdopodobnie nałożą się dodatkowo jeszcze bardziej jastrzębie wypowiedzi członków Fedu, które także będą negatywnie oddziaływać na kurs złotego wobec euro. Ekspert zwrócił uwagę, że zacieśnianie polityki monetarnej w USA, zacieśnia również globalne warunki monetarne i zwykle wpływa negatywnie na waluty rynków wschodzących.
- Spodziewam się, że z obserwowanych obecnie poziomów stopniowo eurozłoty będzie się poruszać w górę w kierunku 4,30 w perspektywie do końca września - powiedział.
- Ostatnie dane i wypowiedzi (dane z rynku pracy w USA - PAP) powinny wskazywać na to, że rentowności powinny spadać, ale chyba poziomy są już tak niskie, że pora zawracać - powiedział PAP Biznes Mateusz Milewski, diler SPW z mBanku.
W piątek rentowności rosną: dochodowości bunda i amerykańskich 10-latek zwyżkują o ok. 4 pb do odpowiednio: 0,399 proc. i 2,159 proc. W górę idą także dochodowości obligacji krajowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.